Elbląg. Odeszli od nas w tym roku. Nie zapomnimy
fot. Marcin Mongiałło/archiwum Elblag.net
Początek listopada to czas, gdy wspominamy tych, którzy odeszli. Przypominamy sylwetki osób, które zmarły w tym roku. W ich pogrzebach uczestniczyło wielu elblążan.
Historię Elbląga przypominają nam nie tylko w książki, obiekty architektoniczne, ale także groby na cmentarzach. Pochowani tam ludzie wiele uczynili dla naszego miasta, dla ludzi z którymi się stykali na co dzień podczas pracy zawodowej lub społecznej.
W tym roku pożegnaliśmy:
Alicję Tomczyk, prezes elbląskich Amazonek, która zmarła 14 stycznia. Przez ponad dwadzieścia lat działała w tym stowarzyszeniu. Przez 18 lat była jego prezesem. Organizowała co roku Marsz Zdrowia „Kocham cię życie". Wielokrotnie przypominała o znaczeniu badań profilaktycznych.
Małgorzatę Siwek, pielęgniarkę Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu, która zmarła 17 lipca. Miała 46 lat. Chorowała na nowotwór trzustki z przerzutami. Pomagała innym, jej nie udało się pomóc. W walce z chorobą wsparło ją 3 tysiące osób.
Sędzię Barbarę Filmanowicz, która zmarła 28 września w wieku 76 lat. Od 1 września 1975 r. była sędzią Sądu Wojewódzkiego i następnie Sądu Okręgowego w Elblągu. Pełniła funkcję przewodniczącej Wydziału Cywilnego Sądu Wojewódzkiego w Elblągu, zaś w latach 1989 – 1992 była wiceprezesem tego sądu. Od 1994 r. do końca służby była wizytatorem ds. rodzinnych i nieletnich, co było odzwierciedleniem Jej ogromnej wiedzy prawniczej.
Zenona Perwenisa (zobacz zdjęcia z uroczystości pogrzebowej), społecznika, a także działacza "Solidarności". Zmarł 26 maja. Miał 69 lat. Był wieloletnim wiceprezesem Związku Sybiraków w Elblągu i zasłużonym działaczem "Solidarności". W 1981 r. był delegatem na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Elbląg. Za swoją działalność otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. W latach 1995-1997 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu "Solidarności".
Aspiranta Dawida Pyrzanowskiego, który odszedł na wieczną służbę 25 września. Miał 38 lat. Szesnaście lat służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśnicznej Nr 1 przy ul. Bema 17. Był zaangażowanym pełni pasji strażakiem i ratownikiem medycznym, a zarazem radosnym oraz życzliwym człowiekiem.
Sędziego Andrzeja Pietraszewskiego, który zmarł 10 kwietnia w wieku 80 lat. Był asesorem sądowym w Sądzie Powiatowym w Pasłęku, przewodniczącego Sekcji Cywilnej i wiceprezesem tegoż Sądu, a potem prezesem. W kwietniu 1975r. został przez Radę Państwa powołany na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Olsztynie.
Józefa Gburzyńskiego (zobacz zdjęcia z uroczystości pogrzebowej), który zmarł 15 lutego. W marcu skończyłby 69 lat. Był prezydentem Elbląga w latach 1990 – 1994. W 1980 wstąpił do "Solidarności", był szefem komisji zakładowej. W stanie wojennym rozprowadzał niezależne wydawnictwa, organizował tajne struktury NSZZ "S". W listopadzie 1982 został tymczasowo aresztowany, zwolniono go w lipcu 1983 na mocy amnestii. Za swoją działalność 22 grudnia 2015 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.