Elbląg. Odeszli od nas w tym roku. Nie zapomnimy
fot. archiwum elblag.net / Marcin Mongiałło
Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas, gdy wspominamy tych, którzy odeszli. Tradycyjnie przypominamy sylwetki zasłużonych elblążan, których pogrzeby odbyły się w tym roku.
Historia Elbląga to nie tylko książki, obiekty architektoniczne, ale także groby na cmentarzach. Pochowani tam ludzie wiele dobrego uczynili dla naszego miasta, dla ludzi z którymi się stykali na co dzień podczas pracy zawodowej lub społecznej.
W tym roku pożegnaliśmy:
Józef Olejniczak. Był jednym z dziewięciu skazanych w procesie głównym Sprawy Elbląskiej. Już nikogo z nich nie ma wśród żywych. Wspomnienia Józefa Olejniczaka można przeczytać w książce „Pożar i szpiedzy” naszej redakcyjnej koleżanki Grażyny Wosińskiej. O Sprawie Elbląskiej możesz przeczytać tutaj.
Andrzej Kempiński. W latach 2002-2004 przewodniczący Rady Miejskiej, w okresie 1998-2002 i wiceprzewodniczący w latach 2004-2006. Wielokrotnie odznaczany m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Maria Fiternicka. Bibliotekarka, wieloletni nauczyciel i wychowawca Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu. Pozostanie na zawsze w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli.
Stefan Skrzyszowski. 22 września na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył pogrzeb Stefana Skrzyszowskiego z wojskową asystą honorową. 15 maja 1953 roku zginął od strzału w tył głowy w więzieniu mokotowskim. Komuniści nie tylko odebrali Bohaterowi życie, ale zatarli ślady zbrodni i skazali na niepamięć. Nie udało się, szczątki Stefana Skrzyszowskiego odnalazł zespół IPN na terenie kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w 2013 roku. Jego syn Janusz Salmonowicz, elbląski dziennikarz 9 czerwca 2016 roku odebrał notę identyfikacyjną.
Bożena Maria Wiśniewska. Wieloletnia elbląska katechetka zmarła 2 września. Miała 73 lata. Zasłużona dla Kościoła warmińskiego i elbląskiego, katechetów oraz wychowawców życia chrześcijańskiego. Odznaczona medalem papieskim Benemerenti.
Barbara Pisarek. Wieloletni lekarz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Swoją pracę rozpoczynała w II Oddziale Chorób Wewnętrznych. W latach 1990 – 2003 pracowała w Oddziale Chemioterapii, gdzie od roku 1990 do 1992 pełniła funkcję ordynatora. Pozostanie w naszej pamięci jako bardzo dobry lekarz, który pomógł wielu osobom a szczególnie kobietom z nowotworami piersi.
Henryk Staniorski. Zasłużony dla naszego miasta kombatant, żołnierz Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walki o Niepodległość, Srebrnym Krzyżem Zasługi a także Medalem „Pro Memoria”. W 2016 r. został wyróżniony medalem „Za zasługi dla Elbląga”.
Paweł Luciński. Dziennikarz Radia Gdańsk. Był znany z audycji Muzyczna Strefa Radia Gdańsk. Pochodził z Elbląga. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego, klasy matematyczno-fizycznej.
Izabela Godlewska. Matka Zbyszka Godlewskiego, który 17 grudnia 1970 roku został zastrzelony na kładce SKM Gdynia Stocznia. Był bohaterem słynnej Ballady o Janku Wiśniewskim. W przyszłym roku mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w Grudniu 1970 roku. Izabela Godlewska nie będzie w uczestniczyła jak zwykle w uroczystościach, by uczcić pamięć zamordowanego syna Zbyszka. Zmarła 30 maja.
Bolesław Mikjaniec. Żołnierz Armii Krajowej, który całe swoje życie pozostał wierny słowom „Bóg Honor Ojczyzna”.