Elbląg. Ofiary cichego zabójcy
fot. Pixabay
Rozpoczyna się sezon grzewczy. W poprzednim na skutek zatrucia czadem jedna osoba zmarła, a trzy w poważnym stanie zostały przewiezione do elbląskiego szpitala.
Pomimo apeli straży pożarnej podczas każdego sezonu grzewczego zdarzają się zatrucia czadem. Szczególnie tragiczne było zdarzenie, które miało miejsce 17 stycznia tego roku na ul. Świerkowej. Podczas kąpieli w łazience 48-letni mężczyzna zatruł się tlenkiem węgla, stracił przytomność i mimo reanimacji zmarł. Natomiast w domu przy ulicy Słonecznej zasłabł mężczyzna w wieku 56 lat. Został zabrany do szpitala. Trafiła tam też później jego żona, ale z powodu dolegliwości kardiologicznych. Podobne zdarzenia miały miejsce przy ul. Browarnej i Mieszka I. Przyczyną było wysokie stężenie czadu.
Państwowa Straż Pożarna apeluje o rozsądek;
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Blokuje on dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Czas ma silne własności toksyczne. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.
Rady strażaków:
Rekomendujemy instalowanie czujek tlenku dymu i tlenku węgla.
Przypominamy o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek tlenku dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii).
Zwracamy uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego wentylacyjnych i kominowych.
Oznaki i objawy zatrucia czadem: (źródło - "Czadowe domy")
~ 100 ppm Lekki ból głowy, wypieki (nieokreślony czas narażenia)
200–300 ppm Ból głowy (czas narażenia 5–6 godz.)
400–600 ppm Silny ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, nudności, wymioty (czas narażenia 4–5 godz.)
1,100–1,500 ppm Przyspieszone tętno i oddech, omdlenie (zasłabnięcie), śpiączka, przerywane ataki drgawek (czas narażenia 4–5 godz.)