› polityka
17:40 / 13.12.2012

Elbląg, Olsztyn i Ełk wspólnie będą walczyć o euro. Nasze miasto ma być liderem tej koalicji

Elbląg, Olsztyn i Ełk wspólnie będą walczyć o euro. Nasze miasto ma być liderem tej koalicji

fot. Konrad Kosacz

Elbląg zainicjował utworzenie koalicji trzech prezydenckich miast województwa warmińsko-mazurskiego. Nasze miasto wspólnie z Olsztynem i Ełkiem będzie zabiegało o finansowanie swoich inwestycji ze środków unijnych. Koalicja ma także prowadzić wspólny lobbing na rzecz interesów swoich miast.

Prezydent Grzegorz Nowaczyk jest inicjatorem powstania nieformalnej koalicji trzech miast  - Elbląga, Olsztyna i Ełku. Jak poinformował podczas dzisiejszego śniadania prasowego z dziennikarzami, pomysł na takie porozumienie pojawił się podczas spotkania z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską oraz marszałkiem województwa Jackiem Protasem w Ostródzie.

- Od razu przedstawiłem pomysł marszałkowi Protasowi, a następnie odbyłem rozmowy z prezydentami Olsztyna i Ełku – mówi Nowaczyk. – Projekt trafił na dobry grunt i taka koalicja zacznie funkcjonować.

Jakie zadania stawia sobie porozumienie miast prezydenckich Warmii i Mazur?

- Przede wszystkim chcemy, aby organy przyznające środki unijne traktowały nas, jako osobny podmiot w województwie warmińsko-mazurskim. Elbląg i Olsztyn to miasta o randze centrów regionalnych, a Ełk będzie miastem subregionalnym. Nie chcemy ze sobą konkurować o środki unijne, ale wspólnie o nie zabiegać – wyjaśnia prezydent Grzegorz Nowaczyk. – Ta koalicja może nie tylko stać się liderem w pozyskiwaniu środków w naszym województwie ale także w całym regionie tzw. Polski Wschodniej.

Jak dodaje prezydent Nowaczyk, Elbląg powinien stać się liderem tej koalicji miast ze względu na swoje bogate doświadczenia w skutecznym pozyskiwaniu środków unijnych. Takie doświadczenie będzie bardzo potrzebne podczas budżetowania finansów z UE w latach 2013 – 2020.

- Unia w tym okresie zmieni zasady przyznawania dotacji finansowych. Do tych zmian musimy się dobrze przygotować – zaznacza prezydent Elbląga. – W styczniu 2013 r. odbędzie się pierwsze spotkanie prezydentów tej koalicji z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską.

Elbląg, działając w porozumieniu trzech miast, będzie chciał zgłosić pakiet projektów do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, Programu dla Wschodniej Polski oraz do dwóch projektów rządowych dotyczących cyfryzacji oraz ochrony środowiska i transportu.

- Mamy już opracowany plan kilkunastu takich wniosków. Dotyczyć on będą m.in. budowy wiaduktu dla osiedla Zatorze, budowa mostu łączącego Modrzewinę z krajową „siódemką”, uzbrojenie Terkawki, przebudowy systemu torowisk tramwajowych w mieście, w tym ul. 12 lutego i Armii Krajowej, rozbudowa EPT o nowe skrzydło budynku, budowa nowego nadbrzeża dla Portu Elbląskiego – informuje prezydent Grzegorz Nowaczyk.

Prezydent Nowaczyk chce także, aby nasze miasto zaczęło budować pozycję lidera w naszym regionie. Stąd Elbląg rozpoczyna również współpracę z siedmioma gminami z naszego powiatu i trzema z powiatu braniewskiego.

- Razem chcemy występować o środki pozabudżetowe np. na budowę lub modernizację dróg lokalnych – mówi Nowaczyk. – W tej strukturze, siłą rzeczy Elbląg będzie miał pozycję lidera.
Prezydent Grzegorz Nowaczyk spotkał się również z przedsiębiorcami działającymi w Elbląskim Parku Technologicznym. Celem spotkania było omówienie wspólnych działań z miastem w kierunku wsparcia przedsiębiorców w aktywnym zabieganiu o środku unijne.

- Unia Europejska w najbliższej perspektywie budżetowej wspierać będzie elementy biznesu oparte na badaniach, nowoczesnym zarządzaniu czy innowacyjność  - mówi prezydent Nowaczyk.

8
2
oceń tekst 10 głosów 80%