› bieżące
15:19 / 13.04.2022

Elbląg pamięta! 82. rocznica Mordu Katyńskiego

Elbląg pamięta! 82. rocznica Mordu Katyńskiego

fot. UM Elbląg

Pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Agrykola odbyły się dziś w południe uroczystości z okazji 82. rocznicy Mordu Katyńskiego. Hołd zamordowanym oddali przedstawiciele władz województwa, miasta, wojska i służb mundurowych, środowiska kombatanckie oraz młodzież szkolna. Witolda Wróblewskiego prezydenta Elbląga reprezentował wiceprezydent Michał Missan.

Uroczystość rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem od odśpiewania hymnu państwowego. Do zebranych zwrócił się później wiceprezydent Missan, mówił m.in.

Gromadzimy się pod Krzyżem Katyńskim, aby wspominać Polaków, którzy 82. lata temu zostali bestialsko zamordowani przez sowieckich oprawców i pochowani w zbiorowych, bezimiennych grobach, a ich losy pozostawały nieznane przez długie lata.

Wracamy dziś do przyczyn tej tragicznej historii i przywołujemy pamięcią tych, których jedyną winną był fakt, że byli Polakami. Elity, które reprezentowali mordowano, ponieważ to w nich silnie zakorzeniona była miłość do Ojczyzny. Miłość, która prowadziła do walki o niepodległość.

Tragedia Zbrodni Katyńskiej jest dla Nas tym boleśniejsza, że rozgrywa się na wielu płaszczyznach. To tragedia mordowanych ludzi, ból najbliższych rodzin, które nie zobaczyły już więcej swoich bliskich, a także tragedia całego polskiego narodu, kiedy giną Ci, na których Polska mogła liczyć w chwilach próby. Wreszcie, Zbrodnia Katyńska była tym tragiczniejsza, że zamiast głośno o niej mówić - najpierw stała się przedmiotem manipulacji między hitlerowskimi Niemcami i sowiecką Rosją, a przez kolejne dziesięciolecia PRL-u zatajana była o niej prawda. Jednak mimo wielu propagandowych zabiegów oficjalna wersja nie mogła się utrzymać, kiedy żywymi świadkami tej Zbrodni były tysiące ludzi, którzy stracili swoich najbliższych.

Po dekadach przemilczanej historii naszą powinnością, również powinnością elblążan, jest pamiętać o tamtych wydarzeniach. Powtarzajmy więc kolejnym pokoleniom prawdę o Katyniu, jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku.

W sposób szczególny łącze się dziś z rodzinami katyńskimi, które straciły swoich bliskich, przede wszystkim zaś chylę dziś czoła przed Tymi, którzy zginęli w lasach katyńskich i pozostałych miejscach sowieckiej kaźni. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!


Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu przypominał: - 5 marca 1940 Józef Stalin wraz z Biurem Politycznym Związku Sowieckiego podjęli decyzję o wymordowaniu Polaków, jeńców i więźniów, wziętych do niewoli po rosyjskiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku. W wyniku egzekucji życie straciło 22 tysiące polskich obywateli. Ofiarami tej okrutnej zbrodni padli policjanci, oficerowie, urzędnicy, profesorowie, lekarze i księża. Przez wiele lat Zbrodnia Katyńska była skwapliwie zakłamywana, a nawet zacierana na kartach historii. W końcu jednak prawda o dokonanym wówczas ludobójstwie wyszła na jaw - mówił przewodniczący Rady Miejskiej.

Uroczystość zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa oraz składanie wieńców i kwiatów pod Krzyżem i tablicą.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%