10:20 / 12.01.2018

Elbląg: Pijany leżał w pobliżu stacji benzynowej. Uważajmy na bezdomnych – temperatura spada

Elbląg: Pijany leżał w pobliżu stacji benzynowej. Uważajmy na bezdomnych – temperatura spada

Wczoraj (12.01) o godzinie 13.20 – dyżurny KMP w Elblągu otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie leżącym w pobliżu stacji benzynowej. Na miejsce pojechał patrol. Okazało się, że mężczyzna ma 64 lata i nie może o własnych siłach wstać, bo… jest pijany. Patrol odwiózł go do pogotowia socjalnego. Tak kończy się ta historia. Mężczyzna został w porę zauważony, gdyby była noc mógłby zamarznąć.  

Temperatura na zewnątrz, zarówno w nocy jak i w dzień spada poniżej zera. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.

Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Wczoraj  policjanci odwiedzali miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolowali pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice.

Policjanci dzielnicowi składają również wizyty u osób w podeszłym wieku i samotnych sprawdzając, czy mieszkańcy zaopatrzeni są w opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Namawiają do korzystania z noclegowni, świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe.

- Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom jakim są śmiertelne wychłodzenia – mówi nadkom. Tomasz Kamiński naczelnik Wydziału Prewencji. - Funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, ogródki działkowe.

Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego ważne jest aby osobiście zgłaszać odpowiednim instytucjom przypadki osób bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Pamiętajmy nie wolno przejść obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie.

- Skuteczność naszych działań, uzależniona jest także od aktywności mieszkańców.  Zatem apelujemy do elblążan o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. – apeluje nadkom. Kamiński.

Telefon 800 165 320 – to bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych działająca w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Olsztyn.

kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%