Elbląg: Podsumowanie konferencji „Rozświetlamy Elbląg"
fot. nadesłane
Właściwe oświetlenie ulic, czy budynków zwiększa bezpieczeństwo, ułatwia poruszanie się, zwłaszcza po zmroku, poprawia estetykę przestrzeni, umożliwia łatwy wjazd do garażu budynku, oświetla osobę znajdującą się przy wejściu i odstręcza potencjalnych złodziei. Te bezsporne wnioski pojawiły się po wczorajszej konferencji „Rozświetlamy Elbląg". Jedno pytanie, które nasuwa się po spotkaniu specjalistów to - w jaki sposób tego dokonać?
Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz Komendant Miejski Policji zorganizowali wczoraj debatę pod patronatem Prezydenta Miasta Elbląg oraz Starosty Elbląskiego – „Rozświetlamy Elbląg". Dzięki uprzejmości władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbyła się ona w auli uczelni przy Al. Grunwaldzkiej w Elblągu. – To jak będziemy żyć i czy w ogóle będzie nam się żyło lepiej, zależy od nas samych. Ważne żebyśmy o tym rozmawiali, jest to początek drogi. – tymi słowami rozpoczęła konferencję gospodarz przedsięwzięcia - Hanna Mierzejewska, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, która przywitała gości i podkreśliła wagę tego typu inicjatyw.
Jako pierwszy głos zabrał prof. Wojciech Żagan, z Zakładu Techniki Świetlnej Politechniki Warszawskiej. Profesor przedstawił badania wpływu światła na bezpieczeństwo drogowe. Za pomocą symulacji komputerowych pokazał jak kierowca widzi pieszego w półmroku. Omówił zagadnienia niesymetrii widzenia w ulicznym zgiełku oraz zjawisko olśniewania kierowcy. Na koniec scharakteryzował paradoks podświadomego myślenia pieszego i kierowcy.
Kolejnym prelegentem był dr inż. Rafał Krupiński, również reprezentujący Politechnikę Warszawską. Jego specjalnością są symulacje projektowania oświetlenia. Za pomocą wizualizacji komputerowej przedstawił iluminacje znanych obiektów użyteczności publicznej w Polsce. Podkreślił, że moce obliczeniowe dzisiejszych komputerów pozwalają na doskonałe symulacje, które są nieocenione przy projektowaniu bezpiecznych osiedli.
O naturalnej obserwacji, w aspekcie współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, mówił specjalista z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – prof. Andrzej Urban. - Naturalna obserwacja to poczucie bycia widzianym, to również zawiązywanie więzi społecznych. Cóż z tego, że mamy kamery monitoringu i obserwujemy przestępstwa czy wykroczenia, jak wielu ludzi zwyczajnie nie chce zadzwonić pod 997. – podsumował profesor.
Ostatnim prelegentem był podkomisarz Robert Papierowski z pasłęckiego komisariatu. Jego wystąpienie to ciąg slajdów zaopatrzonych w doskonały komentarz związany z „niedociągnięciami" zaprojektowanych już tras komunikacyjnych, popularnych przejść dla pieszych, czy placów zabaw. Policjant wskazał miejsca szczególnie niebezpieczne na terenie miasta i powiatu elbląskiego. Wśród nich znalazły się, między innymi ulice: Grunwaldzka, Sadowa, Kościuszki, czy Sienkiewicza. Te „niedoskonałości" to chociażby niefortunnie wkomponowane lampy oświetleniowe w koronach drzew i zupełny brak oświetlenia niektórych, mniejszych ulic. – Wnioski, które nasuwają się po obejrzeniu wszystkich zdjęć są ciekawe i zatrważające. Oczywiście są miejsca, które zasługują na pochwałę. To już zasługa administratorów. Jednak materiały, które zaprezentowałem nie są wytworem mojej fantazji lecz jest to zbiór zdjęć nadesłanych do nas przez mieszkańców. – zakończył podkomisarz. Całość spotkania podsumował inspektor Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. - Nie trzeba nikomu udowadniać, że poprzez kształtowanie otaczającej przestrzeni, w tym modernizacje oświetlenia ulic, parków możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa elblążan i mieszkańców powiatu. Praktycznie wiemy co należy zmienić. Teraz czekamy, czy na te wnioski zareagują administratorzy i przedstawiciele samorządów.
W konferencji wzięli udział, dyrektorzy placówek oświatowych, niektórzy radni, nauczyciele, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, służb mundurowych (wśród nich podinsp. Mariusz Tański, ekspert Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie), a także mieszkańcy Elbląga i powiatu, którzy są żywo zainteresowani otaczająca ich rzeczywistością przestrzenną, a także kształtowaniem jej pod kątem bezpieczeństwa.
Jakub Sawicki KMP Elbląg