11:09 / 09.01.2019

Elbląg. Ponad tysiąc przedsiębiorców zainteresowanych małym ZUS-em

Elbląg. Ponad tysiąc przedsiębiorców zainteresowanych małym ZUS-em

fot. archiwum elblag.net

Do wczoraj, czyli do 8 stycznia, drobni przedsiębiorcy mieli czas aby zgłosić chęć korzystania z Małego ZUS-u, czyli składek uzależnionych od wysokości przychodów w firmie. W całym kraju 126 347 przedsiębiorców wyraziło taką chęć, w województwie warmińsko-mazurskim 3913 z czego 1254 w Elblągu. Pierwsze składki z „Małego ZUS-u będą opłacone w lutym.

Mały ZUS jest już trzecią ulgą dla przedsiębiorców - pozostałe to ulga na start i tzw. preferencyjne składki. Dotyczy to przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, prowadzących działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym, nie korzystających ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT i nie rozliczających się w formie karty podatkowej. Przy „małym ZUS-ie” niższe przychody oznaczają odpowiednio niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej. „Mały ZUS” przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku mieli przychód nieprzekraczający 63 tys. zł. czyli, trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim roku kalendarzowym. Niższe składki można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości. Aby ustalić wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, najpierw należy ustalić przeciętny miesięczny przychód za poprzedni rok kalendarzowy i pomnożyć go przez współczynnik podany przez ZUS (na 2019 rok wynosi 0,5083). Następnie sprawdzić, czy wynik mieści się w dotychczasowych progach. Nowa podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli tyle, ile wynosi dla obecnych przedsiębiorców na „pełnym ZUS”) i nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia w styczniu danego roku (czyli tyle, ile wynosi najniższa podstawa dla preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne). Jeśli wynik będzie niższy niż 30% minimalnego wynagrodzenia, składki trzeba wyliczać od 30% minimalnego wynagrodzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stronie www.zus.pl.udostępnił specjalny kalkulator do obliczenia nowej podstawy składek.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS  województwa warmińsko-mazurskiego 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%