› bieżące
08:09 / 12.06.2019

Elbląg. Prawdziwa historia podczas spaceru po cmentarzu Agrykola (+zdjęcia)

Elbląg.  Prawdziwa historia podczas spaceru po cmentarzu Agrykola (+zdjęcia)

fot. Anna Szawara, SP nr 1 w Elblągu

Zaczęło się od zwykłej lekcji w Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum SPSK  im. Świętego Franciszka z Asyżu. Historia, którą poznaliśmy na lekcji, okazała się ciekawa, choć tragiczna w skutkach. 

70 lat temu wybuchł pożar w hali Zakładów Mechanicznych. Potem aresztowania, niesłuszne oskarżenia. To był pierwszy etap naszego projektu. Kolejnym było wykonanie lapbooków dotyczących Sprawy Elbląskiej. Tu nieocenioną pomocą stała się książka pani Grażyny Wosińskiej "Pożar i szpiedzy".

I wreszcie kolejny etap. Dotknęliśmy prawdziwej historii podczas spaceru po cmentarzu Agrykola. nauczyliśmy się z krótkich napisów na grobach czytać to, co między wierszami.  Poznaliśmy życiorysy elblążan, którzy są nieodłączną częścią historii naszego miasta: żołnierzy AK, powstańców warszawskich, ofiar Grudnia 70,. skazanych w Sprawie Elbląskiej. 

I ta lekcja, nie w ławce szkolnej, wzbogaciła nas o nową wiedzę i doświadczenia. na koniec naszej wycieczki nagrodzeni zostali najaktywniejsi uczniowie: Artur Frajny, Bartek Rucki oraz Klaudia Wawrzała. 

Ta cenna lekcja mogła się odbyć dzięki pani Grażynie Wosińskiej, której składamy podziękowania. 

Anna Szawara, nauczycielka języka polskiego 

Artur Frajny po odebraniu nagrody Fot.  A. Sz. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 17