› bieżące
14:31 / 15.03.2013

Elbląg przygotowuje się do nowej ustawy "śmieciowej"

Elbląg przygotowuje się do nowej ustawy

fot. Konrad Kosacz / elblag.net

Dużymi krokami zbliża się czas obowiązywania w naszym mieście zapisów tzw. ustawy śmieciowej. To duże wyzwanie dla miast, zarządców i samych mieszkańców. O przygotowaniach Elbląga do wprowadzenia tej ustawy rozmawiano dziś w Zakładzie Utylizacji Odpadów.

Spotkanie rozpoczęło się od filmu edukacyjnego przygotowanego na zlecenie Zakładu Utylizacji Odpadów. Filmy wykorzystywane są przez ZUO w ramach edukacji ekologicznej prowadzonej w nowoczesnej sali audiowizualnej.

- Zapraszamy przedszkolaków, dzieci i młodzież z elbląskich szkół, aby wraz z nauczycielami odwiedzali naszą salę i brali udział w tego typu zajęciach - zachęcał Marian Wojtkowski, dyrektor ZUO.

Początek spotkania to jeszcze jeden miły akcent. Zakład Utylizacji Odpadów odebrał gratulacje od wiceprezydenta Elbląga, Tomasza Lewandowskiego za zdobycie pucharu "Najlepszy z najlepszych" w kategorii ochrona środowiska przyznanego w czwartek w Olsztynie przez Jacka Protasa, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

5 sektorów na terenie Elbląga Anna Kulik dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska prezentowała najważniejsze zadania, jakie w ramach nowej ustawy podjęło miasto. Elbląg podzielony został na 5 sektorów, z których wywożone będą śmieci. Do tych pięciu sektorów przygotowujemy przetargi, które wyłonią firmy odbierające odpady. W grudniu ubiegłego roku przygotowany został regulamin utrzymania czystości i porządku. Miasto wywozić będzie odpady nie tylko z terenów zamieszkałych, co jest obowiązkiem gminy, ale także ze szkół, biur, obiektów usługowych i handlowych.

Składamy deklaracje O procesie dostosowania lokalnego prawa do zapisów "ustawy śmieciowej" mówiła Katarzyna Król z Departamentu Dochodów Budżetowych. Miasto podjęło już uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty (od liczby mieszkańców na zamieszkujących nieruchomość). Przyjęta została również stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dla nieruchomości zamieszkałych wynosi ona 10,50 zł za pierwszych 4 mieszkańców. Natomiast na nieruchomościach niezamieszkałe opłata kształtować się będzie w zależności od wielkości pojemnika.

Co ważne przygotowane zostały również trzy rodzaje deklaracji: dla właścicieli nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, dla właścicieli nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, dla właścicieli nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Należy pamiętać, że deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami należy złożyć do 30 kwietnia 2013 roku.

Dla mieszkańców, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat nowych przepisów przygotowana została bezpłatna infolinia 800 889 787.

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%