Elbląg przygotowuje się do wojny i ataków terrorystów
fot. nadesłane
W czwartek i piątek (29-30 maja) na terenie miasta odbędzie się ćwiczenie powiatowe „Elbląg 2014”. Będzie ono polegało na przygotowaniu oraz przeprowadzeniu działań mających na celu likwidację skutków klęsk żywiołowych i katastrof technicznych wywołanych na skutek ataków terrorystycznych.
Klęska żywiołowa czy katastrofa techniczna mogą dotknąć każde miasto. Ćwiczenie ma pokazać, jak Elbląg jest przygotowany na sytuacje kryzysowe. Scenariusz ćwiczenia zakłada kilka zdarzeń, które rozegrają się w różnych częściach miasta.
W czwartek około godz. 12.30 grupa terrorystów będzie próbowała wedrzeć się do miasta od strony terminalu pasażerskiego, znajdującego się w pobliżu mostu Unii Europejskiej. Próbę przemytu osób i broni na pokładzie statku będą udaremniali m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej. Około godz. 15. formacje obrony cywilnej, służby mundurowe, wspólnie z Elbląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji będą przeciwdziałali próbie skażenia wody pitnej w zakładzie produkcji wody przy ul. Królewieckiej.
W piątek odbędą się cztery etapy ćwiczenia. O godz. 8.30 na rampie załadowczej przy al. Grunwaldzkiej dojdzie do kolejnej akcji sabotażowej – rozszczelnienia cysterny kolejowej. O 9.30 nastąpi z kolei wyciek amoniaku w elbląskim browarze. Jednocześnie scenariusz zakłada, że silne intensywne opady i tzw. cofka spowodują spiętrzenie wody na rzece Elbląg. Od 10.30 na Bulwarze Zygmunta Augusta będą więc prowadzone działania przeciwpowodziowe. Od godz. 12 prowadzone będą działania w szpitalu wojewódzkim związane z napływem dużej liczby poszkodowanych.
Wyżej wymienione zadania będą wykonywały organy administracji samorządowej, służby miejskie i formacje obrony cywilnej oraz służby mundurowe. Kierownikiem ćwiczenia będzie prezydent miasta, a głównym organizatorem ćwiczenia - Ryszard Sorokosz, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych.
W trakcie prowadzonych akcji może dojść do pewnych utrudnień – czasowo może być m.in. ograniczony ruch na części al. Grunwaldzkiej. Ze względu na bezpieczeństwo osób postronnych, miejsca ćwiczeń będą wydzielane taśmą, której nie osoby postronne nie będą mogły przekraczać – w trakcie poszczególnych etapów będą wykorzystywane materiały hukowe i dymne.
Miejsce przeprowadzenia ćwiczeń: UM Elbląg, Elbląski Park Technologiczny, Terminal osobowy portu Elbląg, EPEWiK, Stacja załadunkowa Elbląg, Bulwar Zygmunta Augusta, Browar Grupa Żywiec SA Elbląg, Wojewódzki Szpital Zespolony.
Cele ogólne ćwiczenia:
- doskonalenie indywidualnych umiejętności kadry kierowniczej i zgranie komórek funkcjonalnych urzędu zapewniających sprawne funkcjonowanie struktur OC, w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa;
- sprawdzenie zdolności i gotowości do działania służb ratowniczych miasta oraz stopnia sprawności struktur realizujących zadania OC;
- sprawdzenie funkcjonowania służby zdrowia w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa, klęsk żywiołowych oraz zagrożeń terrorystycznych;
- kształtowanie umiejętności współdziałania wszystkich struktur OC z podmiotami realizującymi zadania w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa.