Elbląg: samochód może odjechać... na lawecie
Kolejne zmiany w oznakowaniu na ulicach Elbląga. Mają ułatwić i uporządkować poruszanie się oraz parkowanie w pewnych newralgicznych miejscach. Zmiana oznakowania to także efekt interwencji samych mieszkańców oraz sygnałów z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zwraca uwagę na zmiany oznakowania wprowadzone na terenie Elbląga. W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców o nieprawidłowym postoju pojazdów przy al. Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ulicą Żeromskiego do skrzyżowania z ulicą Polną oraz na ulicy Wigilijnej zostały umieszczone pionowe znaki drogowe B-36 zakaz zatrzymywania się z tabliczką T-24.
Oznacza to, że pojazd pozostawiony w miejscu obowiązywania tego znaku może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela - mówi podkom. Tomasz Krawcewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Tylko w zeszłym tygodniu przy ul. Wigilijnej policjanci ruchu drogowego interweniowali w stosunku do 16 kierujących, którzy nieprawidłowo parkowali na tej ulicy utrudniając ruch innym kierującym.
Również na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa nanoszono takie sygnały. Od początku roku odnotowano ponad 100 tego typu zgłoszeń.
Liczymy, że nowe oznakowanie wpłynie mobilizująco na kierujących jest to szczególnie ważne dziś, kiedy rozpoczyna się święto naszego miasta – Święto Chleba – dodaje podkom. Tomasz Krawcewicz. - W tym czasie, na Starym Mieście będziemy obserwować wzmożony ruch pieszych i pojazdów. Pamiętajmy, że na całej starówce wprowadzona jest strefa zamieszkania, tam piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami.
Nie tylko pozostawienie pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela jest podstawą do tzw. „holowania”. Inne okoliczności w których policja usuwa pojazdy na koszt właściciela to m.in.:
- pozostawienie pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,
- przekroczenie wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu,
- pozostawienie pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osobę niepełnosprawną,
- kierowanie pojazdem przez osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu przez osobę uprawnioną do kierowania tym pojazdem.
Kierujący, który swoim pojazdem popełni wykroczenie i jego pojazd będzie musiał być usunięty z drogi, poza postępowaniem mandatowym lub grzywną, musi liczyć się w wysokimi kosztami takiego „holowania”. W Elblągu Rada Miasta ustaliła, że koszt usunięcia takiego pojazdu to kwota 459 złotych.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu