Elbląg. Skazani wzięli udział w inscenizacji historycznej
fot. mjr Krzysztof Maroszek/ kpt. Katarzyna Wojtyna
Funkcjonariusze elbląskiego aresztu we współpracy z historykiem Piotrem Imiołczykiem pomogli w organizacji inscenizacji bitew powstania styczniowego. Nagrywanie walk powstańczych odbyło się w elbląskiej Bażantarii. Skazani uczestniczący w inscenizacji przeżyli nietypową, bardzo realistyczną i barwną lekcję historycznego patriotyzmu.
przygotowaniach inscenizacji wydarzeń z roku 1863 wzięli udział wychowawca i terapeuta elbląskiego aresztu oraz, wybranych przez nich, sześciu osadzonych. Zgrywane sekwencje złożą się w konsekwencji na filmik historyczny pod roboczym tytułem '' Marsz Powstańców''. Pomysłodawcą i realizatorem filmu jest pan Piotr Imiołczyk – historyk, nauczyciel, pasjonat i odtwórca historyczny w jednej osobie. Postać charakterystyczna i dobrze znana elblążanom, zwłaszcza z organizowanych lekcji historii połączonych z inscenizacjami historycznymi. Nagrywane epizody walk powstańczych z udziałem skazanych z elbląskiego aresztu są jedynie fragmentem zaplanowanej całości. Dołączone zostaną do realizowanych wcześniej materiałów z udziałem uczniów szkół elbląskich, członków Międzyszkolnego Koła Historycznego i wielu pasjonatów historii.
Skazani uczestniczący w inscenizacji przeżyli nietypową, bardzo realistyczną i barwną lekcję historycznego patriotyzmu. Przebrani w powstańcze stroje z epoki odgrywali sceny potyczek z wojskami rosyjskimi, odwrotu po rozbiciu oddziału, odpoczynku po bitwie, przemarszu z rannymi towarzyszami, zwiadu powstańczego. Uczucie chłodu i malownicze plenery Parku Krajobrazowego "Bażantarnia" sprawiły, że "wejście w rolę" nie było problemem. Wychowawcy i skazani w strojach powstańczych mogli przenieść się wprost do roku 1863, kiedy to rozpoczęło się jedno z najważniejszych powstań w historii naszej ojczyzny.
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia, kiedy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest wzywający do Powstania i powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. W ten sposób rozpoczął się największy w XIX w. polski zryw narodowy, który pochłonął tysiące ofiar i w ogromnym stopniu wpłynął na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Wobec 400 tysięcy żołnierzy rosyjskich, siły powstańcze w liczbie kilkudziesięciu tysięcy ( przez oddziały powstańcze przewinęło się w sumie 200 tys. ludzi ) nie miały żadnych szans na ostateczny sukces. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek. Pomimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko tysiąc zostało straconych, a około 38 tysięcy skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię.
Niewątpliwie, inscenizacje i rekonstrukcje historyczne należą do sfery najbardziej efektywnych działań wychowawczych oraz edukacyjnych. Ich celem jest wychowanie w duchu patriotyzmu, odwołujące się między innymi do chlubnych tradycji oręża polskiego, pokazywanie i promowanie godnych wzorców osobowych, a jednocześnie wzbogacenie wiedzy historycznej. Znajomość historii swojego narodu jest niezbędna w przygotowaniu jednostek do uczestnictwa i kreowania rzeczywistości społecznej, w kształtowaniu osobowości i w konsekwencji przygotowania do godnego, nieegocentrycznego życia w społeczeństwie. Można tu użyć słów Józefa Piłsudskiego
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.
Podejmowane przez nas kroki mają na celu sprostanie temu jakże niekiedy trudnemu wyzwaniu.
Mjr Krzysztof Maroszek / kpt. Anna Downar