› bieżące
14:00 / 08.11.2016

Elbląg skorzysta na obecności wojsk NATO?

Elbląg skorzysta na obecności wojsk NATO?

fot. tvn24.pl

Nasze miasto - co potwierdził Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz - odegra bardzo istotną rolę w zabezpieczeniu wschodniej flanki NATO. W Elblągu, gdzie swoją siedzibę ma 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, dowództwo będzie koordynatorem czterech grup batalionowych. Taki batalion ma się pojawić w Polsce już w kwietniu przyszłego roku. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski pozytywnie odniósł się do słów szefa MON i upatruje w tym dobrej okazji do rozwoju dla miasta.

Decyzja zapadła podczas spotkania w siedzibie NATO w Brukseli. Wtedy też Antoni Macierewicz potwierdził wcześniejsze ustalenia, które zapadły na lipcowym szczycie NATO w Warszawie. Do Polski trafią 4 grupy bojowe liczące po 1000 każda, a dowództwo w Elblągu będzie ich koordynatorem.

- Ta informacja mówi o tym, że 16 PDZ jest to dywizja bardzo profesjonalna. To jest docenienie dowództwa elbląskiej dywizji - powiedział Prezydent Wróblewski.

Wzmacnianie wschodniej flanki ma się rozpocząć niemal natychmiast, bo już w styczniu 2017 roku.

- Do Polski taki batalion trafi w kwietniu, z kolei w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju brygady z USA - wyjaśniał szef obronności naszego kraju. - 1 kwietnia na pewno będą stały pierwsze grupy batalionowe, zwłaszcza w Polsce - ta, za którą odpowiedzialni są Amerykanie, ale także w tej grupie batalionowej weźmie udział oddział z Wielkiej Brytanii oraz z Rumunii.

Jeden batalion ma stacjonować w naszym województwie, nieco ponad 200 kilometrów od Elbląga, w Orzyszu.

- Zgodnie z informacjami przekazanymi przez gen. Hodgesa podczas spotkania z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministrem Pawłem Solochem, amerykański batalion liczący około 800 żołnierzy stacjonował będzie w okolicach Orzysza, a pełną gotowość operacyjną osiągnie do końca kwietnia 2017 roku – poinformował w jednym z wywiadów Marcin Skowron, rzecznik prasowy szefa biura.

Prezydent Elbląga nie ma wątpliwości, że pojawienie się batalionów w Polsce korzystnie wpłynie na rozwój miasta, gdzie będzie się mieściło dowództwo:

- Są to również wymierne korzyści, bowiem osoby, które przyjadą będą stacjonowały w naszym mieście. Będzie to duża korzyść gospodarcza, zarówno społeczna, dlatego że przyjadą zapewne z rodzinami i będzie to sprzyjało rozwojowi naszego miasta.

Witold Wróblewski przyznał, że 16 PDZ czeka na dalsze wytyczne:

- Jestem w stałym kontakcie z panem generałem Markiem Sokołowskim. Dywizja oczekuje w tej chwili na poszczególne wytyczne dla dalszych działań. My jako miasto przygotowujemy poszerzony informator, w którym zostaną zawarte informacje na temat bazy edukacyjnej, rekreacyjno-sportowej oraz na temat możliwości spędzenia tutaj wolnego czasu.

Nie wiadomo w dalszym ciągu, co z lokalizacją.

- Aktualnie Dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oczekuje na rozkazy, wytyczne i zarządzenia MON, dotyczące organizacji i funkcjonowania Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód – poinformował Onet.pl major Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Macierewicz: "Dowództwo dywizji w Elblągu będzie koordynowało bataliony z NATO"

27.10.2016 komentarzy 4

Takiej wypowiedzi udzielił Minister Obrony Narodowej na konferencji prasowej w głównej siedzibie NATO w Brukseli. Dodał także, że do Polski batalion trafi w...