› bieżące
14:16 / 04.12.2012

Elbląg stanie się Ośrodkiem Szkolenia Sportowego Młodzieży

Elbląg stanie się Ośrodkiem Szkolenia Sportowego Młodzieży

fot. elblag.net

W Elblągu powstanie Gimnazjalny Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży w piłce nożnej pod patronatem Ministerstwa Sportu, PZPN i WMZPN. Ośrodek będzie funkcjonował w Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola, gdzie od nowego roku szkolnego powstanie klasa piłkarska z programem szkolenia sportowego. Zajęcia prowadzić w niej będą m.in. nauczyciele i trenerzy z licencją PZPN.

Elbląg otrzymał właśnie pozytywną odpowiedź z Polskiego Związku Piłki Nożnej i Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej na utworzenia takiego ośrodka.
- Gimnazjum nr 5 w Elblągu to idealne miejsce na utworzenia Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży. W bliskim sąsiedztwie szkoły powstaje kompleks sportowy z prawdziwego zdarzenia, więc o bazę sportową możemy być spokojni. Wszyscy wiemy także, że to szkoła z wielkimi tradycjami sportowymi, która wychowała wielu mistrzów – powiedział Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

Elbląg stawia na sport. Upowszechniany jest rozwój fizyczny dzieci i młodzieży, również poprzez stwarzanie dzieciom najlepszych warunków do uprawiania różnych dyscyplin. W mieście powstają kolejne Orliki, systematycznie modernizowana i poprawiana jest baza sportowa. Powstanie Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży byłoby kolejnym krokiem w tym kierunku.
- Stworzenie w Elblągu takiego ośrodka było możliwe dzięki współpracy wszystkich elbląskich klubów, prezydenta Elbląga, a także Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Wszyscy wyrażali chęć i dokładali starań, aby PZPN pozytywnie odniósł się do stworzenia w Elblągu Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży. – dodaje ks. Paweł Guminiak wiceprezes ds. organizacyjno-finansowych w WMZPN. - Mam nadzieję, że ośrodek szkolenia młodzieży w piłce nożnej przyczyni się do wychowania wielu reprezentantów kraju z Elbląga i okolic.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 35 Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży szkolących młodzież w zakresie piłki nożnej: 17 gimnazjalnych, 15 licealnych oraz 3 licealne OSSM dla kobiet. Ośrodki powołano w celu zapewnienia prawidłowego szkolenie oraz wyłonienia spośród młodych adeptów piłki nożnej najzdolniejszych profesjonalnych piłkarzy.

Elbląg wpisuje się w plany Polskiego Związku Piłki Nożnej, który chce powołać kolejne placówki, by zapewnić prawidłowe szkolenie młodzieży, a co za tym idzie wyselekcjonować zawodników do najwyższych klas rozgrywkowych i reprezentacji Polski. Gimnazjalny Ośrodek Szkolenia Sportowego w Elblągu funkcjonowanie zacząłby 1 września 2013 roku. W 50% będzie współfinansowany ze środków Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na początek utworzona byłaby jedna klasa, w której uczyliby się chłopcy z rocznika 2000. Poza tradycyjnym programem nauczania, w klasie tej zajęcia odbywałyby się z wyspecjalizowaną kadrą trenerską, w bardzo dobrych warunkach szkoleniowych. Liczba osób nie przekroczyłaby 25 uczniów.

Szkolenie sportowe w klasie piłkarskiej prowadzone będzie na etapie szkolenia specjalistycznego w ramach programu i planu szkolenia sportowego Polskiego Związku Piłki Nożnej w obowiązkowym tygodniowym wymiarze co najmniej 15 godzin, równolegle z programem kształcenia ogólnego właściwego dla gimnazjum.

Treningi prowadzone będą przez nauczycieli, trenerów z licencją PZPN. Za całokształt szkolenia sportowego odpowiada trener koordynator zatrudniony przez PZPN oraz kierownik GOSSM. Zajęcia dydaktyczne prowadzone będą przez nauczycieli Gimnazjum nr 5.

Uczniowie klasy piłkarskiej GOSSM będą mieli zagwarantowane:
- wykwalifikowaną kadrę trenerska i bazę szkoleniową,
- sprzęt treningowy i meczowy,
- zgrupowania szkoleniowe w czasie ferii, wakacji,
- dla uczniów zamiejscowych zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie w internacie,
- opiekę medyczną,
- utrzymanie przynależności klubowej,
- wolne soboty i niedziele umożliwiające rozegranie spotkań ligowych w swoich klubach.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%