› bieżące
12:45 / 28.10.2014

Elbląg stolicą regionu silny edukacją, innowacyjnością, bezpieczeństwem

Elbląg stolicą regionu silny edukacją, innowacyjnością, bezpieczeństwem

fot. Marcin Pszczółkowski

Platforma Obywatelska w Elblągu zaprezentowała dziś swoje założenia programu wyborczego oraz główne kierunki rozwoju naszego miasta. Według działaczy PO, Elbląg musi stać się stolicą subregionu elbląskiego, zacząć dynamicznie się rozwijać, aktywnie zabiegać o nowe inwestycje i reformować swoją ofertę edukacyjną dla młodych mieszkańców miasta.

Jerzy Wcisła, przewodniczący elbląskiej Platformy Obywatelskiej, przedstawił założenia programu wyborczego partii w naszym mieście.

- Program, do którego chcemy przekonać mieszkańców naszego Miasta i po wyborach RAZEM ze wszystkim go realizować DLA ELBLĄGA, składa się z pięciu filarów – mówi Wcisła. - Każdy z nich dotyczy odrębnej sfery: nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki, aktywnej polityki na rynku pracy, dobrej edukacji, rozwoju kultury i sportu, bezpieczeństwa, zdrowia i opieki „od juniora do seniora: oraz wykreowania z Elbląga lidera i stolicy subregionu.

Elbląg stolicą Regionu

Co chce osiągnąć PO w kolejnych latach dla miasta? Zdolność do budowania swojego rozwoju o środki unijne, co warunkuje m.in. zgodność naszych elbląskich celów z celami strategii regionalnej, krajowej a nawet europejskiej. – W naszym przypadku ta zgodność występuje, więc owe symboliczne miliardy dla samorządu do Elbląga przypłyną, jeśli mieszkańcy zaufają PO – mówi J. Wcisła. Efektem realizacji programu PO na być przede wszystkim znaczące podniesienie atrakcyjności bycia elblążaninem, bowiem celem podstawowym programu, jest Miasto, które jak magnes, będzie swoimi walorami przyciągało ludzi aktywnych, realizujących swe zawodowe, artystyczne czy inne ambicje np. w Trójmieście, ale chcących mieszkać w spokojnym, blisko i wygodnie położonym mieście, gwarantującym atrakcyjne warunki mieszkaniowe, lecznicze, edukacyjne, kulturalne, rekreacyjne i handlowe – z dobrymi połączeniami.

Z tymi walorami, Elbląg chce podjąć się roli lidera subregionalnego i Stolicy Regionu. To zadanie dla samorządu, które weźmie odpowiedzialność za pewną sferę rozwoju, ale też będzie tegoż rozwoju głównym beneficjentem.

Elbląg – miasto innowacyjne i nowoczesne

Michał Missan zauważył, że Elbląg musi być nowoczesny i innowacyjny, bo tylko taki może liczyć na środki unijne w nowej perspektywie finansowej. Jednocześnie wszystko to musi odbyć się przy zrównoważonych finansach publicznych.

- Nowoczesny i innowacyjny, tzn. taki, który wprowadza do praktyki w organizacji nowe lub znacząco ulepszone rozwiązania w odniesieniu do produktu, procesu, marketingu lub organizacji. Może to dotyczyć zarówno Urzędu Miasta jako organizacji, jak i elbląskich przedsiębiorców – mówi radny Missan. - Aby osiągnąć powyższy cel, oprócz innowacyjnego podejścia do administrowania miastem, należy wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa w ich rozwoju i ekspansji na zewnątrz. Uważamy, że najlepsza droga do tak postawionych celów prowadzi przez nowoczesność i innowacyjność. Aby móc to zrealizować należy zaangażować do tych rozważań środowisko naukowe.

Michał Missan zauważył, że miasto musi wypromować tereny pod inwestycje wzdłuż S7 i S22 oraz rozszerzyć współpracę z Obwodem Kaliningradzkim, bo to przyniesie wymierne efekty. Kiedy powstanie nowa droga S7 należy mieć przygotowaną atrakcyjną ofertę dla ludzi, którzy na co dzień pracują na terenie aglomeracji trójmiejskiej. Chodzi tu przede wszystkim o to by mieszkańcy Elbląga, którzy tam pracują nie wyprowadzali się do Trójmiasta. Nowe miejsca pracy stworzą elbląskie firmy

Radna Małgorzata Adamowicz wskazała, że sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest najistotniejszy dla stabilności i tworzenia nowych miejsc pracy. Jego wspieranie należy do najważniejszych zadań władz samorządowych.

Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w sektorze małych i średnich firm jest jednym z najważniejszych elementów innowacyjnej i szybko rozwijającej się gospodarki.

- Najważniejsze, co władze miasta mogą zrobić dla wsparcia przedsiębiorczości, to stworzyć korzystne warunki rozwoju małych i średnich firm, zlokalizowanych na jego terenie. Tak określone zadanie sprowadza się do konsekwentnego podejścia strategicznego opartego na: wszechstronnej diagnozie sytuacji MŚP w Elblągu, stymulowaniu rozwoju przedsiębiorczości, przystosowaniu placówek oświatowych do aktualnych i prognozowanych potrzeb lokalnego rynku pracy, a przede wszystkim opracowaniu lokalnego programu rozwoju tego sektora – wskazała radna. - Niezbędne jest przy tym włączenie do tych prac szerszej reprezentacji przedstawicieli miejscowej społeczności, głównie przedsiębiorców. Znakomitym rozwiązaniem jest powołanie instytucji samorządu przedsiębiorców, w postaci np. powiatowej lub gminnej izby gospodarczej.

Elbląg – miasto bezpieczne

- Chciałabym z całą stanowczością zaakcentować, że poprawa bezpieczeństwa publicznego w wymiarze lokalnym jest możliwa do przeprowadzenia tylko przy współdziałaniu jak największej ilości osób i instytucji. Policja, Wojsko, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Straż Miejska, Ratownictwo Medyczne i Centrum Powiadamiania Ratunkowego to naturalni gwaranci poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz partnerzy w doskonaleniu programu Bezpieczny Elbląg. Posiadamy odpowiednie doświadczenie i wiemy jak to zrobić, aby zapewnić należytą rangę zagadnieniom bezpieczeństwa. Gwarantuję, że nie będzie to kolejny zbiór życzeń i planów, będzie to mapa drogowa porządkująca i wyznaczająca kierunki kolejnych kroków – mówiła radna Maria Kosecka.

W ramach programu Bezpieczny Elbląg PO zamierzamy zintensyfikować kampanie informacyjne: „Bezpieczny Senior” i „Stop dopalaczom”.

- Skala patologicznych zjawisk w rodzinach poraża i wywołuje zrozumiałe oburzenie społeczeństwa. Należy więc zaktywizować monitoring środowisk zagrożonych patologią. Mamy doświadczenia we wprowadzaniu programów naprawczych, zajmowaliśmy się między innymi pomocą dla mieszkańców bloku przy ul. Łęczyckiej. Mieszkańcy chcą poprawiać swoje otoczenie, muszą tylko mieć należyte wsparcie ze strony odpowiednich instytucji – dodaje radna Kosecka. - Społeczeństwo w wyniku zmian demograficznych starzeje się i Elbląg musi zapewnić osobom starszym należytą opiekę. Szpital Miejski winien więc posiadać nowoczesny oddział geriatryczny oferujący odpowiednią pomoc mieszkańcom w podeszłym wieku.

Elbląg - miastem dobrej edukacji dzieci i młodzieży

- Poszerzymy ofertę edukacyjną poprzez rozwinięcie bazy edukacyjnej i infrastruktury sportowej: żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, stadion lekkoatletyczny – zapowiada Antoni Czyżyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta (PO). Czyżyk zauważa, że zmieniające się warunki społeczne i ekonomiczne powodują konieczność usprawnienia procesu i organizacji szkolnictwa.

Udział w programie „Cyfrowa szkoła” - czyli taka szkoła, która lepiej wypełnia swoją misję edukacyjną, wychowawczą i społeczną z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zwrócenie uwagi na wyzwania komplementarności programu z regionalnymi programami operacyjnymi. Niezbędna jest również poprawa warunków technicznych budynków oraz ograniczenie negatywnych zjawisk społecznych na osiedlach z wielkiej płyty dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania i poprawy atrakcyjności zamieszkiwania.

Adaptacja pomieszczeń na cele kulturalne i sportowe – umożliwienie tworzenia klubów osiedlowych. Pokazanie – poprzez kreatywne podwórka – jak wprowadzenie prostych elementów może stworzyć przyjazną przestrzeń publiczną.

- W celu zapewnienia seniorom wpływu na sprawy dotyczące najstarszego pokolenia powołanie Miejskiej Rady Seniorów, której celem będzie służenie seniorom poprzez reprezentowanie ich interesów wobec władz miasta. Powołanie organu opiniotwórczego, doradczego i inicjatywnego dla władz miasta, do którego zadań należeć będzie ścisła współpraca z władzami miasta przy rozstrzyganiu o istotnych oczekiwaniach i potrzebach ludzi starszych – dodaje Czyżyk.

PO chce wypracować model edukacji zawodowej dla Elbląga i regionu w uzgodnieniu z przedsiębiorcami ich potrzeb pracowniczych. Istnieje potrzeba wspierania tych kierunków kształcenia, na które jest zapotrzebowanie. Dotyczy to zarówno szkolnictwa zawodowego, ale również szkolnictwa wyższego.

- Potrzebna jest inwestycja w kadrę naukową , która będzie prowadzić badania na rzecz przemysłu precyzyjnego czy specjalistycznych usług – mówi Czyżyk. - Będzie to odpowiedź na płynące z rynku pracy sygnały o braku wykształconej kadry inżynierskiej z bogatą wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. Platforma chce także przygotować ofertę otoczenia biznesu programem „Elbląg przyjazny kreatorom i innowatorom”. Rozwój instytucji otoczenia biznesu powinien być jednym z elementów polityki regionalnej, która obejmuje różne działania m.in. władz lokalnych w zakresie świadomego oddziaływania na rozwój społeczno-gospodarczy w wymiarze terytorialnym.

– Najważniejsza konkluzja na dzisiaj. Nasz program jest strategią długoletnią, ale dającą korzyści Miastu niemal od zaraz. Co ważne, realizując program Miasta – lidera, stolicy, atrakcyjnego do zamieszkania dla ludzi np. z Trójmiasta, zdecydowanie poprawiamy komfort życia w Elblągu – czyli działamy wprost i od zaraz na rzecz obecnych mieszkańców Elbląga. Chcemy by Elbląg był dobrym domem dla swoich mieszkańców – zakończył Jerzy Wcisła.
 

39
34
oceń tekst 73 głosów 53%