Elbląg. To może uratować życie. Trening chwytów obezwładniających (+zdjęcia)
fot. kpt. Anna Downar
To priorytety w stosowaniu technik interwencyjnych, samoobrony oraz środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Tym razem funkcjonariusze elbląskiego aresztu podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z funkcjonariuszami Straży Granicznej.
W ramach współpracy z elbląskimi formacjami mundurowymi funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Elblągu przeprowadzili warsztaty szkoleniowe dla grupy pracowników Straży Granicznej. W trakcie szkolenia skoncentrowano uwagę na użyciu skutecznych technik interwencyjnych, śpb i technik samoobrony w sytuacjach, gdy zawodzą działania prewencyjne i zatrzymana przez funkcjonariuszy osoba zachowuje się agresywnie stwarzając zagrożenia dla otoczenia lub siebie samego.
Zastępca kierownika działu ochrony por. Jacek Bloch oraz instruktor działu ochrony mł. chor. Tomasz Tocha przygotowali dla uczestników ćwiczenia praktyczne w oparciu o realne sytuacje życiowe, np. gdy osoba zatrzymana próbuje posłużyć się niebezpiecznym narzędziem, uderzyć funkcjonariusza, wyrwać się konwojentom w trakcie zakładania kajdanek, stawiać opór fizyczny przy wejściu lub wyjściu z samochodu służbowego, itp. W trakcie treningu blokad, chwytów obezwładniających, chwytów transportowych duży nacisk położono na ćwiczenie zachowań bezpiecznych przy stosowaniu technik interwencyjnych przez funkcjonariuszy, którzy w takich sytuacjach są szczególnie narażeni na utratę zdrowia lub życia.
Przeprowadzone warsztaty spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Widoczna jest potrzeba współpracy służb mundurowych w zakresie poszerzania wiedzy i profesjonalizmu w działaniach i pracy funkcjonariuszy na rzecz budowania bezpieczeństwa nie tylko w środowisku lokalnym ale w całym kraju.
kpt. Anna Downar
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.