› zapowiedzi
09:25 / 02.04.2019

Elbląg. Tutaj występowali: Olbrychski, Tyszkiewicz, Smoleń i Pietrzak

Elbląg. Tutaj występowali: Olbrychski, Tyszkiewicz, Smoleń i Pietrzak

fot. archiwum elblag.net

Już jutro (środa, 3 kwietnia) o g. 18.00 w kinie Światowid odbędzie się kolejny seans „Elbląga na dużym ekranie". Bohaterem spotkania będzie Zakładowy Dom Kultury „Pałacyk". Gdyby istniał, właśnie obchodziłby 72-gie urodziny, ale od 20 lat „Pałacyku" już nie ma.

Początkowo służył pracownikom Zamechu i ich rodzinom, ale z czasem otworzył się na całe miasto. W „Pałacyku" koncertowali znani wykonawcy poezji śpiewanej: Magda Umer, Elżbieta Adamiak, Marek Grechuta, Tadeusz Woźniak, Mirosław Czyżykiewicz, Leszek Wójtowicz, Andrzej Poniedzielski, Leszek Długosz. Swoje utwory śpiewał Edward Stachura, a z poezją katalońską przyjechał „Zespół Reprezentacyjny".

Przez wiele lat odbywały się w tu Zaduszki Jazzowe prowadzone przez Jana Poprawę, ale też i koncerty dla dzieci w ramach Małej Akademii Jazzu - „MAJ". Występowali młodzi artyści jazzowi: Grażyna Auguścik, Walk Way, Miłość z Leszkiem Możdżerem, oraz już uznani: Krzesimir Dębski, String Connection, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Janusz Muniak, Janusz Strobel, Jorgos Skolias, grupa OSJAN.

W „Pałacyku" gościli wielcy artyści polskiej sceny, m.in. Maja Komorowska, Halina Mikołajska, Anna Seniuk, Beata Tyszkiewicz, Anna Chodakowska, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kolberger, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Zelnik. Występował m.in. Teatr Ósmego Dnia, czy poznański teatr „Nowy". W czasach cenzury wolne słowo przemycali artyści kabaretowi: Jan Pietrzak i kabaret „Pod Egidą", Bohdan Smoleń, Tadeusz Drozda z kabaretem „Elita", kabaret „Kapota".

Na co dzień działały tu sekcje i kluby zainteresowań, Chór Męski „Echo" i Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Spotykali się członkowie koła filatelistycznego, sekcji szachowej, brydżowej, Elbląskiego Klubu Amazonek, Klubu Kwadransowych Grubasów działającego pod patronatem Telewizji Polskiej, Klubu Przyjaciół Niemiec, Klubu Wędkarskiego, Honorowych Dawców Krwi, Klubu Bhakti Yoga, Klubu Kombatanta, Klubu Zasłużonego Zamechowca, czy także dzieci - w Klubie Przyjaciół Alfa, ruchu „Wolę być", klubu esperanto i wielu, wielu innych. Wreszcie była tu oblegana przez młodzież dyskoteka.

Wspomnienia o „Pałacyku" zilustrują stare kroniki i audycje telewizyjne. Będzie też niespodzianka – kronika PKF z 1959 roku, która relacjonowała pierwszy koncert Filharmonii Narodowej w ramach patronatu nad Elblągiem. Koncert ten odbył się kinie „Zamech" 21 marca 1959 roku.

Na seans pt.  „Kiedyś to był Pałacyk!" zapraszamy w środę, 3 kwietnia o godz. 18:00 do Kina Światowid. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie" jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patroni medialni to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „Portel". Wstęp wolny. Po seansie odbędzie się zbiórka datków na budowę „Domu pod Cisem".

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%