› bieżące
12:06 / 02.03.2022

Elbląg uczcił Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych

Elbląg uczcił Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych

fot. UM Elbląg

Elbląg uczcił Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej.

Parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, organizacje kombatanckie, elblążanie, młodzież i dzieci zgromadzili się pod obeliskiem. Uroczystość rozpoczął hymn państwowy.

Do zebranych zwróciła się m.in. Małgorzata Adamowicz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej - dzisiejsze święto jest ważne dla każdego Polaka. Bohaterska postawa Żołnierzy Wyklętych w walce o niepodległą Polskę powinna być pielęgnowana i pozostać na zawsze w naszej pamięci - podkreśliła

W imieniu prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego do elblążan słowo skierował wiceprezydent Michał Missan:

Gromadzimy się dziś pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Armii Krajowej, by uczcić spadkobierców podziemia okupacyjnego którzy walkę o niepodległość kontynuowali po zakończeniu II wojny światowej. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w całej Polsce 1 marca na pamiątkę męczeńskiej śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wyklęci są w najnowszej historii Polski szczególną grupą żołnierzy, którzy po II wojnie światowej nie pogodzili się z czwartym rozbiorem Polski i z bronią w ręku walczyli, kiedy w Polsce zapanował sowiecki terror, wielu z żołnierzy podziemia... pozostało żołnierzami podziemia, zbrojnie kwestionując radziecką strefę wpływów.

Prześladowania i brutalne likwidowanie, procesy sądowe ukazujące wyjęcie spod prawa, wreszcie więzienia i kary śmierci. Taka perspektywa powodowała, że wielu z nich ukrywało się nadal w lasach, tworzyło mniejsze lub większe zgrupowania i walczyło dalej. O żołnierzach tych nie wolno było otwarcie mówić, a jeśli już, to nazywano ich reakcjonistami czy bandytami, rugowano z historii i przedstawiano jako tych, którzy szkodzą nowemu porządkowi społecznemu. Warto pamiętać, że Żołnierze Wyklęci byli pierwszą antykomunistyczną opozycją, dając świadectwo że nie ma zgody na nową formę zniewolenia.

Dziś do świadomości Polaków, zwłaszcza młodych, przebija się ich tragiczna historia a określenie Żołnierze Wyklęci zastępowane jest trafniejszym – Żołnierze Niezłomni, które podkreśla odwagę, męstwo i wierność Rzeczypospolitej. W Elblągu Żołnierze Niezłomni mają swoje miejsce upamiętnienia na rondzie u zbiegu ulic Kościuszki i Agrykola i tak jak w całym kraju również w naszym mieście organizowane są biegi Tropem Wilczym. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony jest nie tylko dla tych, których z pamięci chciano wymazać, ale przede wszystkim dla nas współczesnych. Ci żołnierze nie są już wyklęci, są niezłomni, są wśród nas, ponieważ znaleźli właściwe miejsce w naszej historii. CHWAŁA BOHATEROM!

Po oficjalnych przemówieniach odczytany został Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Ostatnią częścią uroczystości była ceremonia składania wieńców, kwiatów i zniczy. Wśród delegacji składających kwiaty znalazły się m.in. delegacje organizacji kombatanckich, delegacja Garnizonu Elbląg i delegacja służb mundurowych: Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystość zakończył utwór „Śpij kolego”.

Organizatorami obchodów byli: Witold Wróblewski prezydenta Elbląga i Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%