Elbląg w formie. Prace nad Strategią Rozwoju Miasta
fot. Bartłomiej Ryś
Prace nad Strategią Rozwoju Elbląga 2020+ rozpoczęły się już 30 października 2012 roku. Nad wieloma kwestiami w niej zawartymi pracował sztab 80 osób. Byli to przedstawiciele władz miasta, urzędników oraz różnych środowisk życia społecznego. Specjaliści z różnych branż analizowany zagadnienia dotyczące miasta.
Kierunki rozwoju, najbardziej korzystne rozwiązania inwestycyjne, powiązania krajowe, wewnętrzne i zewnętrzne. Wydawać by się mogło, że praca tylu doświadczonych ludzi będzie doceniona przez mieszkańców miasta. Tak jednak się nie stało. Elblążanie mają zastrzeżenia. Chociaż prace nas strategią trwają już ponad rok to dopiero teraz odbywają się konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta dotyczące zawartości dokumentu.
Pomimo, że na spotkania konsultacyjne przychodzi niewielka garstka osób, które powinny być naprawdę zainteresowane sprawami rozwoju miasta, to czasami takim spotkaniom towarzyszą duże emocje. Jak zauważają prowadzący debaty – na tego typu spotkaniu w Olsztynie ostatnio zgromadziło się zaledwie 12 osób. Pod tym względem Elbląg przoduje. Niestety większą grupę osób stanowili urzędnicy oraz osoby biorące udział w tworzeniu strategi. Mieszkańców realnie zainteresowanych strategią było tylko kilku. Jakie zastrzeżenia mają elblążanie oraz co nowego proponują?
Powiązania z aglomeracją trójmiejską
Chociaż prezydent Wilk zaznacza, że bliskość Elbląga do Trójmiasta jest jednym z najważniejszych atutów, to nie wszyscy elblążanie się z tym zgadzają. Chociaż ma to swoje zalety to często jednak młodzi ludzie wyjeżdżają do Gdańska w poszukiwaniu pracy. Prezydent zaznacza, że Elbląg mógłby być tak zwaną sypialnią Gdańska. Mogłoby się jednak wydawać, że taka funkcja powiatowego, niegdyś prężnie rozwijającego się ośrodka spowodowałaby spadek w rozwoju przemysłu, gospodarki i usług.
Reprezentacja Elbląga w Kaliningradzie
Pomimo, że w ostatnim czasie wielu Rosjan coraz częściej odwiedza Polskę i chętnie wybierają też Elbląg, to w dalszym ciągu wolą jechać do trójmiasta. Jak zachęcić mieszkańców z Kaliningradu do odwiedzania Elbląga? Oczywiście należy możliwie zwiększyć współpracę jednak ważny jest tu rozwój miasta. Należy się zastanowić co mamy do zaoferowania Rosjanom jako miasto i czy realnie jesteśmy w stanie realizować w tych kwestiach z trójmiastem.
Energetyka
Strategia podaje, że w strukturze gospodarczej Elbląga wyróżnia się głównie branża meblarska, spożywcza, turystyczna. Ważne jest budownictwo, przemysł, technologie informatyczne. Niewiele mówi się o energetyce, która również powinna być ważnym elementem elbląskiej gospodarki. Mieszkańcy zauważają, że powinna to być jedna z prorytetowych gałęzi rozwoju miasta.
Elbląski port i Kanał Elbląski
Od niedawna Elbląski Port zaczął przynosić zyski. Jak zaznacza prezydent Wilk – Kanał jest zadaniem przygotowującym do innych działań. Jest to ważna inwestycja w mieście. Od 2011 roku port przynosi zyski. Jest jednym z najlepiej funkcjonujących portów w Polsce. Chociaż nie ma szans na dorównanie dużym portom jak Gdańsk czy Szczecin to na miarę naszych warunków ma realną szansę na rozwój oraz korzystny wpływ na elbląską gospodarkę.
Starówka centrum Elbląga
Jak zauważa prezydent Wilk – Elbląg nie posiada wyraźnie wykształconego centrum miasta. Takie zadanie mogłaby spełniać starówka. Wiadomo, że nie jest ona po drodze wielu mieszkańcom jednak władze robią wszystko aby tak się stało. To dlatego właśnie tu organizowane są liczne imprezy miejskie.