› bieżące
20:50 / 02.12.2013

Elbląg w zwierciadle satyry. Nowa książka Ryszarda Tomczyka

Elbląg w zwierciadle satyry. Nowa książka Ryszarda Tomczyka

"Odleżałe Don Chichoterie" Ryszarda Tomczyka to niezwykle interesujący zestaw "wyciągniętych z szuflady" Autora tekstów scenicznych, jak sam autor określa "dramatopodobnych" (śpiewogry, wodewile, farsy, szopki), będących pisanym na bieżąco, satyrycznym komentarzem do elbląskiej rzeczywistości z minionych kilku dziesięcioleci.


Społeczne i polityczne realia naszego miasta z lat 70-tych czy 80-tych dawno odeszły w przeszłość, a dowcipy straciły w wielu przypadkach aktualność (w ich zrozumieniu pomagają dołączone przez Autora dodatkowe informacje na temat ówczesnych, elbląskich i ogólnokrajowych realiów) ale w niczym nie zmniejsza to atrakcyjności tej książki, która niczym wehikuł czasu przenosi nas do "tamtego" Elbląga. Każdy z tych tekstów to zapis chwili, w której powstał, a chwile te bywały w tamtym okresie burzliwe i zmienne: starsi elblążanie wiedzą doskonale, jak bardzo różnił się klimat elbląskiej ulicy w roku np. 1979 od tego z jesieni roku 1980, z lata 1981 czy z wiosny 1982... A i mentalność nas wszystkich systematycznie się zmieniała; sam Autor przyznaje, że w niektórych fragmentach swoich tekstów błędnie oceniał sytuację, że uzbrojony w dzisiejszą wiedzę o świecie napisałby teraz te fragmenty inaczej, na co innego zwróciłby uwagę. Zostawił jednak te utwory w takim brzmieniu, jakie miały wówczas, po to żeby były świadectwem tamtych chwil i tamtych emocji, żeby były autentycznym, humorystycznym zapisem czasów, które minęły.

Książka została wydana z własnych środków przez elbląskie wydawnictwo URAN. Do nabycia u wydawcy, a także w elbląskich księgarniach „Domu Książki” i w salonie EMPIK.

(lb)

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%