Elbląg. Wygrajmy czujnik jakości powietrza
Przy świetlicy „Sielanki”, ul. Płk. Dąbka 64 jest szansa na zainstalowanie czujnika jakości powietrza. Wystarczy, że elblążanie i fani Elbląga klikną tutaj i do 5 grudnia zagłosują w konkursie Fundacji Aviva.
W Elblągu jest jedna stacja pomiarowa jakości powietrza, przy ul. Bażyńskiego. Radni wielokrotnie dopominali się dodatkowe. Witold Wróblewski, prezydent Elbląga zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Delegatura w Elblągu o opinię czy konieczne jest w Elblągu zwiększenie liczby stacji pomiarowych i czy istnieje możliwość sfinansowania ich przez WIOŚ. Otrzymał odpowiedź negatywną. Szczegóły tutaj.
Eurobank w Elblągu miesiąc temu zainstalował czujnik smogu w swojej placówce, przy ul. Hetmańskiej. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jaki jest poziom pyłów PM10 i PM2.5.
Teraz jest szansa na czujnik jakości powietrza przy świetlicy Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka”, przy ul. Płk. Dąbka 64. Właśnie ta lokalizacja została zgłoszona do konkursu Fundacji Aviva. Jeśli chcesz poprzeć tę inicjatywę kliknij tutaj.
W całej Polsce w konkursie bierze udział 2 500 lokalizacji. Urządzenia otrzyma 100 miejsc w kraju z największą liczbą głosów.
Wyniki nie są przesądzone, gdyż głosowanie trwa do środy 5 grudnia.
Kluczem do sukcesu jest zmobilizowanie jak największego poparcia dla swojej lokalizacji. Uczestniczące w konkursie gminy, szkoły i społeczności lokalne wykorzystują do tego celu media społecznościowe i strony internetowe
- informują organizatorzy.
Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3. (WIOŚ)
Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3. (WIOŚ)