Elbląg, za którym tęsknią elblążanie. Spotkanie w Światowidzie
Prężnie rozwijający się przemysł gospodarczo-rolniczy, rynek odzieżowy, papierniczy i elektromaszynowy. Do tego zakłady pracy, nowe osiedla i perspektywy na rozwój. Gdzie ludziom żyło się naprawdę dobrze? Mowa tu o województwie elbląskim. Wczoraj elblążanie podczas seansu w ramach cyklu: Elbląg na dużym ekranie w Centrum Spotkań Kulturalnych Światowid, przenieśli się wspomnieniami do lat 1975-1998.
W 1975 roku Elbląg stał się jednym z 49 miast wojewódzkich. W skład województwa elbląskiego weszły powiaty: malborski, nowodworski, sztumski, kwidzyński, pasłęcki, braniewski, część iławskiego i morąskiego. Lata 1975-1998 były dla naszego miasta złotym okresem rozwoju. Elblążanie wykazali się sporym zainteresowaniem tą tematyką. Większość miejsc na Dużej Sali kina Światowid było zajętych. Spotkanie poprowadził Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej. Podczas seansu zostały wyemitowane 4 filmy:
1.Elbląskie kroniki filmowe 1973-1980 - Realizacja Uchwały nr 40 z 1972 roku
2. Film „Elbląg 1975”
3. Województwo elbląskie – 1987
4.Województwo elbląskie – 1995
- Na filmach niektórzy z nas zobaczą swoich bliskich i znajomych. Materiały były kręcone kamerą Super HVS, w związku z czym jakość nie jest najlepsza. Chcemy pokazać jak nasze miasto zmieniło się na przestrzeni lat. W roku 1975 władzom Miasta Elblag udało się wywalczyć duże pieniądze na inwestycje. W wyniku tego powstała Fabryka Domów, Osiedla Zawada i Nad Jarem. Pokazujemy również, że takie zakłady pracy jak Zamech i Truso poprawiały stopę życia elblążan. Porównajmy jak w latach 70-tych wyglądały pochody 1-majowe. Podczas nich widzimy tysiące eblążan niosących transparenty, uśmiechnietych i zadowolonych z życia. Czemu z tak silnego miasta portowego pozostało dziś tak niewiele? - pyta Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej.
Perełki na architektonicznej mapie województwa elbląskiego
Żuławy Wiślane to miejsce atrakcyjnie turystyczne. Tu w latach 80-tych dynamicznie rozwijało się żeglarstwo. Popluarne stały się skanseny w Kadynynach, Malborku i Fromborku, odkryto walory Krynicy Morskiej. Muzeum Mikołaja Kopernika, Wieża Radziejowskiego, Zamek Krzyżacki to zabytki, które do dziś przyciągają turystów z całego świata. W kronikach możemy obserwować również jak zmieniła się architektura miasta oraz to jak elblążanie ubierali się i gdzie lubili spędzać czas wolny.
Uczestnicy spotkania z nostalgią wspominali lata siedemdziesiąte. Elbląg zamieszkiwali wówczas ludzie młodzi, którzy zasilali lokalną gospodarkę. Chcieli tu mieszkać i mieli możlwość rozwoju. Za miesiąc już ostatnie spotkanie w ramach cyklu Elbląg na dużym ekranie. Tematem będzie wypoczynek dzieci i młodziezy w Elblągu w latach 60-tych.