Elbląg. Zagrożenia z cyberprzestrzeni
W środę 18 września o godzinie 17 w elbląskiej siedzibie Ligi Kobiet Polskich przy Grunwaldzkiej 31 odbędzie się kolejne otwarte spotkanie dla mieszkańców. Tym razem poświęcone będzie rodzajom zagrożeń jakie czyhają na nas w sieci i sposobom ich unikania.
- We współczesnym świecie z braku czasu i dla wygody mnóstwo codziennych spraw załatwiamy przez Internet – mówi pracownik służb mundurowych, specjalista od cyberprzestępczości, który poprowadzi środowe spotkanie. – Masowo rozwijają się e-usługi, ze znajomymi kontaktujemy się w sieci, w sieci szukamy informacji, które są nam potrzebne, używając Internetu wykonujemy swoją pracę. Dla wielu ludzi komunikat o nagłym braku połączenia z siecią jest niczym trzęsienie ziemi i koniec świata w jednym, przy czym nie mówię tu tylko o młodzieży. I o ile rozwój technologii jest pożądany i użyteczny, niestety wraz z jego rozwojem wzrastają też zagrożenia. Na przykład banki wciąż udoskonalają systemy zabezpieczeń, a cyberprzestępcy sposoby na ich złamanie.
Środowe spotkanie odbędzie się w ramach projektu pn. „Srebrny Uniwersytet – Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych”, dofinansowywanego ze środków Wojewody Warmińsko - Mazurskiego , dotyczy jednak nie tylko seniorów. Mogą się na nim pojawić wszyscy zainteresowani tym, jak uchronić się przed zagrożeniami w sieci.
- Nie tylko w mediach ale i od osób zgłaszających się do nas po pomoc prawną słyszymy, że jedno nierozważne kliknięcie w klawiaturę, otworzenie maila, nawet od znajomej osoby, czy kontakt przez media społecznościowe skutkuje w najlepszym razie zainfekowaniem komputera i utratą danych – mówi Danuta Janczuk, przewodnicząca elbląskiej LKP. – Niestety w skrajnych przypadkach konsekwencje są znacznie poważniejsze. Z konta giną pieniądze, nasze dane osobowe stają się przedmiotem nieuprawnionego obrotu, ktoś nagle dowiaduje się, że ma kredyt, którego nigdy nie zaciągał. To spotkanie ma uświadomić nam co możemy zrobić aby takich sytuacji uniknąć.
Liga Kobiet Polskich