› bieżące
07:54 / 05.10.2017

Elbląg: Zajęcia z Warmii

Elbląg: Zajęcia z Warmii

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu realizuje kolejne działania w ramach projektu „Warmio, quo vadis?". Już w tym tygodniu odbędą się pierwsze zajęcia dla uczniów ze szkół w regionie. 10 szkół odwiedzą specjaliści, którzy opowiedzą o materialnym i niematerialnym dziedzictwie Warmii.

Podczas zaplanowanych zajęć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych dowiedzą się, m.in. jakie elementy składają się na bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu i jego mieszkańców, kim byli dawni mieszkańcy Warmii, gdzie i jak mieszkali, jaką posiadali wiedzę, umiejętności, wyobrażenia o świecie i przyrodzie, jakie mieli tradycje, obrzędy, kim są współcześni mieszkańcy Warmii czy jak można "czytać" przestrzeń, która nas otacza, dostrzec w niej elementy dawne i jak świadomie, odpowiedzialnie zadbać o to, aby krajobraz kulturowy tworzył harmonijne tło dla życia kolejnych pokoleń.

W czwartek, 5 października będziemy w Braniewie, 6 października odbędą się zajęcia w Ornecie, w planach na październik mamy jeszcze m.in. szkoły w Smolajnach i Barczewie – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. – Zajęcia poprowadzą specjaliści z zakresu historii i dziedzictwa m.in. z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Warmii i Mazur czy z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

To nie jedyne działania realizowane w ramach tego projektu – wszyscy którym bliska jest Warmia, którzy chcieliby się dowiedzieć o jej zabytkach, o tym jak o nie dbać, jak je pielęgnować mogą wziąć udział w konferencji, która odbędzie się w dn. 25-27 października w Barczewie. Ma ona charakter szkoleniowo-warsztatowy i będzie połączona z dyskusjami z udziałem ekspertów. Szczegółowy program konferencji tu: http://www.cyfrowewm.pl/artykuly/143/trzy-spotkania-na-warmii-o-warmii/.

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%