Elbląg. Zawartość pyłu PM 10 w powietrzu znów przekracza wszelkie normy
Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie w Elblągu wystąpiło przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM 10 w elbląskim powietrzu. Prognozy na koniec roku nie są optymistyczne.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie zawiadomił Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego o przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu na terenie Elbląga:
Data wystąpienia przekroczenia poziomu dopuszczalnego 20 lipca 2018 roku. Dane na okres: 1 lipca 2017 roku do 430 czerwca 2018 roku; wartość 38 dni.
Wartość dopuszczalnego poziomu 50 µg/m3 – 35 dni w roku
- czytamy w dokumencie WIOŚ.
Jest wysokie prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu na koniec roku.
WIOŚ podaje przyczyny tego stanu rzeczy:
Emisja (PM 10 - red.) związana jest z indywidualnym ogrzewaniem budynków
- czytamy w piśmie WIOŚ do Zarządu Województwa w Olsztynie.
Dane uzyskiwane są przez punkt pomiarowy, przy ul. Bażyńskiego.
Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3 - http://sojp.wios.warszawa.pl