Elbląg. Znów nie ma chętnych na teren z pomnikiem
fot. archiwum elblag.net
Drugi przetarg ustny, nieograniczony na zakup terenu u zbiegu ulic Robotniczej, Stoczniowej i Bożego Ciała zakończył się fiaskiem. Nie zjawił się żaden chętny. Cena wywoławcza wynosiła 894 tys. 500 zł plus VAT. Na pierwszy przetarg również nikt nie przybył.
W 2017 roku radni zgodzili się na sprzedaż terenu u zbiegu ulic Robotniczej, Stoczniowej i Bożego Ciała, bo tajemniczy inwestor miałby na niego chrapkę. Jednak nie zdecydował się przystąpić do pierwszego przetargu ustnego nieograniczonego w dniu 5 lutego. Nie było żadnego zainteresowanego.
Ogłoszono drugi przetarg. Jaki się dziś ( 21 maja) okazało znów nie zjawił się żaden żaden chętny na zakup terenu w centrum miasta.
Teren wystawiony na sprzedaż znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Część nieruchomości jest aktualnie wykorzystywana na miejsca postojowe, a reszta terenu porośnięta trawą i drzewami – nieużytkowana. Znajduje się tam pomnik, w formie kamienia pamiątkowego, poświęcony Ofiarom Sprawy Elbląskiej. Nabywca będzie musiał go przenieść na pobliski teren miasteczka rowerowego. Znajdzie się on dokładnie naprzeciw środka hali turbinowej, w której doszło do pożaru dwie godziny po północy 17 lipca 1949 roku.
Oto co może powstać na wystawionym na sprzedaż terenie:
nieruchomości objęte przetargiem znajdują się w obrębie o podstawowym przeznaczeniu usług rangi lokalnej i ponadlokalnej o zróżnicowanym profilu, w zakresie: administracji publicznej, finansowej i gospodarczej, funkcji wystawienniczej, hotelowej, kultury, nauki, oświaty, ochrony zdrowia, rozrywki wraz z towarzyszącymi funkcjami: handlową, gastronomiczną wraz z obsługą komunikacyjną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną. Na terenie dopuszcza się funkcję mieszkalną na wyższych kondygnacjach budynków usługowych, jednak po spełnieniu określonych warunków
- czytamy w ogłoszeniu.
Miasto zastrzegało sobie prawo odkupu nieruchomości będącej przedmiotem przetargu za cenę równą cenie nabycia nieruchomości przez nabywcę, w przypadku nie podjęcia przez niego działań inwestycyjnych:
W przypadku niedotrzymania terminu rozpoczęcia zabudowy do dnia 31 grudnia 2022 nabywca zobowiąże się do zapłaty na rzecz Gminy Miasto Elbląg kar umownych w wysokości po 140 tys. zł za każdy rozpoczęty rok zwłoki, płatnych począwszy od 2023 roku. To samo dotyczy nie zakończenia budowy do 31 grudnia 2024 roku.
Sprawa Elbląska. Przypomnijmy, że bezpieka bezpodstawnie aresztowała pod zarzutem podpalenia hali turbinowej ponad dwieście osób, kilkadziesiąt z nich otrzymało wyroki wieloletniego więzienia, a pięć kary śmierci, na całe szczęście niewykonane. Pożar wybuchł dwie godziny po północy 17 lipca 1949 roku. (Źródło: „Pożar i szpiedzy” Grażyny Wosińskiej Warszawa 2013 r.)