› polityka
12:00 / 27.10.2016

Elbląg znowu straci na rzecz Olsztyna?

Elbląg znowu straci na rzecz Olsztyna?

fot. archiwum elblag.net

Tego obawia się Prezydent Witold Wróblewski, który już skierował odpowiednie pismo do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Sprawa dotyczy planowanej czy procedowanej właśnie nowej ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. W myśl tego projektu w każdym województwie miałby powstać jeden Urząd Celno-Skarbowy, co oznacza, że Urząd Celny w Elblągu, w którym pracuje około 300 funkcjonariuszy, przestałby istnieć, a nowy, zreformowany organ, miałby istnieć tylko i wyłącznie w Olsztynie. Ustawę przyjął już sejm, a teraz rozpatruje ją senat. Prezydent Wróblewski jest mocno zaniepokojony tym, że Elbląg "zostanie zmarginalizowany", dlatego zaapelował również do parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, żeby coś w tej sprawie uczynić.

W 1999 roku Elbląg stracił status miasta wojewódzkiego, co zaowocowało likwidacją wielu instytucji, a co za tym idzie sporej ilości miejsc pracy. Pomimo obietnic, że byłe ośrodki wojewódzkie nie zostaną zaniedbane, proces degradacji miasta pogłębiał na wielu poziomach: administracyjnym, gospodarczym czy militarnym. Nowa ustawa ma być kolejnym działaniem ograniczającym rozwój Elbląga, którego Urząd Celny zarządza wieloma podległymi jednostkami: kolejowe przejście graniczne w Braniewie, drogowe przejście graniczne w Gronowie czy drogowe przejście graniczne w Grzechotkach. Dlatego też Witold Wróblewski sprzeciwił się planom jego likwidacji i chciałby, aby na terenie naszego miasta również powstał Urząd Celno-Skarbowy, który miałby zostać powołany na bazie istniejących już instytucji.

- Nie powinno być takiego zapisu, że na województwo tylko jeden urząd, a na województwo według potrzeb. Jeżeli tutaj mamy dużą liczbę odpraw, jeszcze teraz mam nadzieję, że wróci mały ruch graniczny, to ruch się będzie zwiększał - wyjaśniał Prezydent Miasta.

Nie tylko przywrócenie (póki co wciąż niezapowiedziane) małego ruchu granicznego ma spowodować zwiększenie ruchu, a co za tym idzie więcej pracy dla funkcjonariuszy Urzędu Celnego. Nie mniej istotne jest ogłoszenie przetargowe na opracowanie dokumentacji na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, który wpłynie na rozwój turystyki wodnej, a z Elbląga uczyni czwarty port morski.

- Jesteśmy także w przededniu podpisania i uruchomienia w naszym porcie odpraw fitosanitarnych - dodawał Witold Wróblewski.

To raczej wskazuje na potrzebę rozwoju służb celnych, a nie ich likwidację.

- Placówka jest stabilnym miejscem zatrudnienia. Aktualnie Urząd Celny w Elblągu zatrudnia blisko 300 wykwalifikowanych osób i wyspecjalizowanych w skomplikowanych procedurach celnych i podatkowych funkcjonariuszy. Z tego potencjały nie można rezygnować i rozproszyć go, przenosząc do innych ośrodków. Istnieje także uzasadniona obawa, że wielu funkcjonariuszy może stracić zatrudnienie, co nie tylko niekorzystnie wpłynie na rozwój naszego miata i regionu, ale przede wszystkim na sytuację rodzin celników - napisał w piśmie do Ministra Rozwoju i Finansów Prezydent Elbląga.

Witold Wróblewski zaapelował także do parlamentarzystów z regionu o podjęcie działań w tej sprawie:

- Obawiam się, że powołanie jednego Urzędu Celno-Skarbowego może być kolejnym elementem do marginalizacji naszego miasta, stąd mój gorący apel do parlamentarzystów z naszego subregionu - szczególnie myślę o tych z Prawa i Sprawiedliwości - o to, żeby do takiej marginalizacji nie doszło.

Ma również powstać wspólne stanowisko Rady Miejskiej w tej sprawie w formie uchwały, które dzisiaj zaproponował na sesji Marek Pruszak. Do zespołu redakcyjnego zgłosiła się piątka radnych: Halina Sałata, Paweł Fedorczyk, Wojciech Rudnicki, Paweł Kowszyński oraz Michał Missan, który później zaproponował, aby jego miejsce zajęła w tym zespole Irena Sokołowska.

Aktualizacja:

Rada Miejska jednogłośnie poprała Prezydenta w tej sprawie, co zostało potwierdzone uchwałą.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Jacek Protas pisze do ministra w sprawie Urzędu Celnego

04.11.2016 komentarzy 2

W związku z planowaną ustawą o reformie Krajowej Administracji Skarbowej, Prezydent Elbląga Witold Wróblewski skierował pismo do wicepremiera Mateusza...

Protas walczy o Urząd Celny w Elblągu z ministrem finansów

02.12.2016 komentarzy 4

Mateusz Morawiecki, minister Rozwoju i Finansów zapewnia, że Urząd Celny w Elblągu nie zostanie zlikwidowany. Od początku marca przyszłego roku będzie on...

Urząd Celny w Elblągu stał się delegaturą. Kto powinien bać się o pracę?

06.03.2017 komentarzy 2

Zgodnie z zapowiedzią, wraz z początkiem marca weszła w życie ustawa przyjęta 16 listopada 2016 roku przez Sejm RP o powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej,...