› bieżące
06:09 / 05.04.2013

Elbląscy kibice chcą zmiany nazwy ronda Kaliningrad na Żołnierzy Wyklętych

Elbląscy kibice chcą zmiany nazwy ronda Kaliningrad na Żołnierzy Wyklętych

fot. Michał Kuna

Kibice Olimpii Elbląg zrzeszeni w grupie „Żółto – Biało – Niebiescy Patrioci” rozpoczynają akcję zbierania podpisów pod petycją mającą doprowadzić do zmiany nazwy „Ronda Kaliningrad” na „Rondo Żołnierzy Wyklętych”.

Podpisana przez elblążan petycja ma trafić do władz miasta. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że to spowoduje zmianę nazwy elbląskiego ronda.

- Akcja potrwa do 19 kwietnia, wtedy petycja wraz z podpisami poparcia trafi do władz miejskich. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Elbląga do przyłączenia się do akcji. Pokażmy, że patriotyzm to nie tylko słowa, ale również i czyny – pisze do naszej redakcji Mateusz Kosiński.

Petycje można również pobrać pod tym linkiem http://www.speedyshare.com/DrECQ/kalinin-podpisy.doc oraz w Oficjalnym Sklepie Kibica (12 lutego, Świat Dziecka, w godzinach pon. – piątek (godz. 10-18), sobota (godz. 10-14).

Petycja skierowana do władz miasta:

My, mieszkańcy Elbląga i okolic, domagamy się od władz miejskich zmiany nazwy „Rondo Kaliningrad”. Historia w życiu narodów i społeczeństw – również lokalnych, odgrywa znaczną rolę. Jest nauczycielką przekazującą doświadczenia pokoleń, pozwala docenić wagę takich pojęć jak wolność, sprawiedliwość i dobro społeczne. Historia, przekazując nam swoją bezcenną lekcję, zmusza nas do dbałości o nią oraz docenienia ofiar jakich często wymagała od naszego narodu.

Jednym z największych dramatów, jaki przyniósł nam bieg historii, była Zbrodnia Katyńska, w wyniku której wiosną 1940 roku bestialsko zamordowano ponad 20 tysięcy obywateli Polski. Głównie oficerów wojska, policji, nauczycieli, naukowców, artystów, przedstawicieli inteligencji. Wydarzenia te stanowią jedną z najczarniejszych kart historii XX wieku.

Mimo, że od wydarzeń II wojny światowej minęło już przeszło 70 lat, nie wszystkie państwa potrafiły rozliczyć się ze zbrodni tych ponurych czasów. Świadczyć o tym może fakt, że jedno z partnerskich miast Elbląga nosi nazwę, która wywodzi się od nazwiska ludobójcy i zbrodniarza wojennego Michaiła Kalinina.

Michaił Kalinin był komunistą, od 1925 r. członkiem biura politycznego KC WKP(b). Był m.in. odpowiedzialny za masowe zbrodnie podczas kolektywizacji w Rosji. Ponadto podpis Kalinina widnieje na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu. Czy nazwisko tak wielkiego zbrodniarza-ludobójcy Rosjan i Polaków powinno dalej widnieć w naszym mieście?

W związku z powyższym żądamy zmiany nazwy „Ronda Kaliningrad”. Uważamy, że jakiekolwiek propagowanie osób związanych z ludobójstwem i zbrodniami wojennymi jest skandalem. Ponadto proponujemy nową nazwę – „Rondo Żołnierzy Wyklętych” (w Elblągu jeszcze w żaden sposób nie uhonorowano bohaterów podziemia antykomunistycznego).

Liczymy, że załączając w piśmie listę poparcia podpisaną przez mieszkańców Elbląga i okolic zwrócimy władzom miasta uwagę na fakt, że sposób nazewnictwa miejsc publicznych w naszym mieście nie jest obywatelom obojętny. Wierzymy, że władze miasta poważnie potraktują naszą petycję i z Elbląga zniknie miejsce upamiętniające ludobójcę i zbrodniarza wojennego jakim był Michaił Kalinin.
 

10
8
oceń tekst 18 głosów 56%