13:57 / 18.08.2017

Elbląscy leśnicy apelują: „Planujecie wycieczki, pamiętajcie, że nie wszędzie można teraz wchodzić do lasu!”

Elbląscy leśnicy apelują: „Planujecie wycieczki, pamiętajcie, że nie wszędzie można teraz wchodzić do lasu!”

fot. Facebook.com/Nadleśnictwo Elbląg

Las jest świetnym miejscem wypoczynku, ale może być niebezpieczny, szczególnie teraz po burzach i nawałnicach. Elbląscy leśnicy przestrzegają i apelują.

Lasy, które doznały huraganowych wiatrów są bardzo nadwyrężone.

Drzewa mogą być popękane lub nadłamane, najmniejszy nawet podmuch wiatru może spowodować ich złamanie. Poza tym strażacy, wolontariusze, lokalna ludność, zakłady usług leśnych i leśnicy ciężko pracują nad uprzątnięciem zrujnowanego lasu, a pojawiający się tam turyści utrudniają im i tak ciężką pracę

- wyjaśnia na Facebooku Nadleśnictwo Elbląg.
 
Nie oznacza to, że trzeba zostać w domu. 

Planujecie leśną wycieczkę w Bory Tucholskie albo na Kaszuby? Pamiętajcie, że nie wszędzie można teraz wchodzić do lasu! Bardzo prosimy, najpierw zapoznajcie się z mapką poniżej i zaplanujcie wyjazd w miejsce gdzie dozwolony jest wstęp do lasu !!!

-  apelują elbląscy leśnicy.

Tutaj znajdziesz informacje, gdzie wprowadzono zakaz wstępu do lasu. 

Zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu, jeśli drzewostany lub runo leśne zostały znacznie uszkodzone. Zakaz zapewnia wtedy bezpieczeństwo ludziom - np. w lesie, w którym przeszedł huragan, nadłamane drzewa stanowią dla ludzi duże zagrożenie. 

Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Po sobotnich huraganach w elbląskim nadleśnictwie na szczęście nie ma wielkich powierzchniowych strat w lesie.

Jedynie punktowo pojawiły się połamane korony drzew lub powywracane całe drzewa. Jednakże w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, do której i my należymy jak na razie szacunkowo ustalono, że powalone zostało ok 8000 ha lasu. Największe straty odniosło Nadleśnictwo Lipusz, Cewice i Kościerzyna.

- informuje Nadleśnictwo Elbląg. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%