› polityka
12:00 / 05.08.2016

Elbląscy parlamentarzyści dopytują o mały ruch graniczny

Elbląscy parlamentarzyści dopytują o mały ruch graniczny

fot. archiwum elblag.net

Według danych, które dostępne są na stronie Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku Rosjanie zostawili w województwach pomorskim oraz warmińsko-mazurskim prawie 300 milionów złotych. Z samego małego ruchu granicznego kwartalnie w polskich kasach pozostawało około 70 milionów. Polscy celnicy odprawili w ramach MRG ponad 1,300 miliona osób z Rosji, a każda z nich wydała w Polsce 436 złotych. W lipcu 2016 roku polsko-rosyjską granicę przekroczyło około 250 tysięcy osób (około 50 tys. to Polacy), podczas gdy rok wcześniej o tej porze liczba ta wynosiła ponad 600 tysięcy. Te dane pokazują dobitnie, jak ważne dla równowagi ekonomicznej jest rychłe wznowienie małego ruchu granicznego, który ze "względów bezpieczeństwa" został utrzymany. O dokładne przyczyny takich działań polskiego rządu i takiego stanu rzeczy zapytali elbląscy (ale nie tylko) parlamentarzyści z Jerzym Wilkiem, Jerzym Wcisłą, Andrzejem Kobylarzem czy Jackiem Protasem na czele.

W ramach reminiscencji przypomnijmy tylko, że MRG został zawieszony 4 lipca. Powodem miały być zbliżające się wielkie imprezy: Światowe Dni Młodzieży oraz przede wszystkim szczyt NATO. Oba wydarzenia dobiegły końca, ale MRG nie został wznowiony, a taką decyzję uzasadniał wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński przyczynami związanymi z bezpieczeństwem:

- Jeśli chodzi o Rosję, to nie ustały dotychczas przyczyny związane z naszym bezpieczeństwem, które były powodem zawieszenia tego małego ruchu granicznego.

Zapytanie do Ministra Mariusza Błaszczak o wyjaśnienie w tej kwestii skierował m.in. poseł Jerzy Wilk, który apelował o przywrócenie MRG:

- W związku z informacją o przywróceniu ruchu granicznego z Ukrainą, zwracam się z zapytaniem o możliwość przywrócenia ruchu granicznego z Rosją. Polska podjęła decyzję o jego zawieszeniu w związku ze szczytem NATO i ŚDM od 4 lipca. Ruch graniczny z Ukrainą został już przywrócony, dlaczego ruch graniczny z Rosją pozostał dalej zawieszony?

Z sali obrad Senatu Jerzy Wcisła dopytywał, co kryje się za enigmatycznym określeniem "względy bezpieczeństwa". Jego komentarz można znaleźć w mediach społecznościowych:

- Trudno było zrozumieć, dlaczego PiS zamknął mały ruch graniczny (MRG) z Obwodem Kaliningradzkim, skoro nie generuje on żadnego istotnego dla bezpieczeństwa zagrożenia. Ale można było powiedzieć: wizyta papieża, pokusa dla terrorystów... Jednak "stan wyjątkowy" minął... Dlaczego MRG nie przywrócono? Czy Polska potrzebuje kolejnego wroga? Kosztem Elbląga, Braniewa i naszego regionu? Kosztem Polski? Przecież statystyki pokazują, że to Polska odnosi korzyści z MRG.

Fragment interpelacji Jerzego Wcisły:

4 lipca zawieszono Mały Ruch Graniczny (MRG) z Ukrainą i rosyjskim Obwodem Kalinigradzkim, argumentując to troską o bezpieczeństwo w Polce w okresie szczytu NATO oraz Światowych Dniach Młodzieży i wizyty Ojca Świętego. W moim odczuciu nie istniały uzasadnione argumenty, które świadczyłyby, że MRG generuje zagrożenie dla tych zdarzeń. Rozumiem jednak, wysoki stopień asekuracyjnej ostrożności Rządu RP w okresie wymienionych zdarzeń.

Obecnie jednak te przyczyny już nie istnieją. Nie rozumiem zatem decyzji Rządu o nie przywracaniu małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim, tym bardziej, że przywrócono go w kontaktach z Ukrainą.

Przypominam, że w ramach małego ruchu granicznego rocznie przekraczało granicę polsko-rosyjską ponad milion osób z każdej strony. Nie notowano istotnych naruszeń prawa przez obywateli rosyjskich w Polsce. Nie stanowili oni zagrożenia dla mieszkańców polskiej strefy MRG.

Poseł Jacek Protas zwracał przede wszystkim uwagę - w piśmie przesłanym do Ministra MSWiA - na możliwe konsekwencje długotrwałego wstrzymania drożności na granicy polsko-rosyjskiej. Fragment pisma:

Wstrzymanie MRG stawia pod znakiem zapytania dorobek ostatnich lat dobrosąsiedzkich relacji między regionem Warmii i Mazur a Obwodem Kaliningradzkim. Mimo skomplikowanej sytuacji międzynarodowej oraz ponad politycznymi podziałami, dotychczasową współpracę naszych regionów należy uznać jako sukces w wielu wymiarach – gospodarczym , społecznym i kulturalnym. Przede wszystkim przynosiła ona mieszkańcom oraz przedsiębiorcom realne korzyści ekonomiczne. Nie potwierdziły się z kolei obawy dotyczące wzrostu przestępczości lub obniżenia bezpieczeństwa regionu związane z funkcjonowaniem od 2012 roku umowy o małym ruchu granicznym.

Straty gospodarcze spowodowane zawieszeniem MRG dla województwa warmińsko-mazurskiego są oczywiste i przyniosą długoterminowe, negatywne konsekwencje w wielu obszarach. W zasadzie od razu mocno uderzą one w branże handlową i turystyczną, a tym samym w osoby w nich zatrudnione.

Decyzja o dalszym zawieszenie umowy o MRG jest wyrazem niekonsekwencji rządu w polityce wobec Obwodu Kaliningradzkiego i zagraża wielu wspólnym inicjatywom, między innymi wykorzystaniu dostępnych środków Programu Polska-Rosja w wysokości blisko 62 mln euro, które miały służyć rozwojowi infrastruktury, ale również ochronie dziedzictwa kulturalnego i środowiska obu regionów. Jeszcze przed kilkoma tygodniami Ministerstwo Rozwoju o zakończeniu negocjacji w sprawie tego programu wypowiadało się w kategoriach sukcesu.

Swoimi obawami podzielił się także poseł Andrzej Kobylarz. W jego mniemaniu odblokowanie granicy z Ukrainą, gdzie toczy się wojna, a wstrzymanie MRG na granicy z Rosją, jest kompletnie nieuzasadnione. Poseł wskazywał również na straty finansowe dla Polski. Andrzej Kobylarz domaga się zatem jak najszybszego wznowienia ruchu granicznego w Obwodzie Kaliningradzkim:

- Niezrozumiała jest dla mnie sytuacja, gdy wznawia się MRG na granicy z objętą wojną Ukrainą, podczas gdy blokuje się możliwość swobodnego przepływu na granicy z Obwodem Królewieckim. [...] Decyzja rządu miała być tymczasowa, jednak po miesiącu nadal nie funkcjonuje MRG z Rosją. Zwróciłem się do pana Ministra Mariusza Błaszczaka z prośbą o wyjaśnienie powodów, dla których MRG nie został przywrócony. Enigmatyczne tłumaczenia o bezpieczeństwie są kuriozalne, gdy wznawia się ruch na granicy z Ukrainą, gdzie wciąż toczą się walki. Jednocześnie skierowałem interpelację do pani Premier Beaty Szydło, aby zwróciła uwagę na duży problem, jaki stanowi wstrzymanie MRG dla regionu elbląskiego. [...] Dane dotyczące bezrobocia w Polsce jasno wskazują, że nasz region wciąż jest czarną plamą, jeśli chodzi o statystyki osób pozostających bez pracy. Nie da się ukryć, że dla mieszkańców nadgranicznych miejscowości, MRG to szansa na zarobek, który pozwala im utrzymać rodziny. Jednocześnie nie wolno nam zapominać, że na jego funkcjonowaniu zarabiają lokalni przedsiębiorcy np. w Braniewie, czy Elblągu – sklepy, galerie handlowe, restauracje, hotele. Trwa sezon turystyczny, a rząd wstrzymując funkcjonowanie MRG, odmawia im szansy na zwiększenie przychodów. Liczę na szybkie opamiętanie się rządzących, bo każdy dzień przynosi coraz większe straty naszym przedsiębiorcom.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zwrócił się do Ministra Błaszczaka z zapytaniem o plany rządu w tej palącej kwestii, tak w bliżej, jak i dalszej perspektywie:

- Turysta rosyjski jest sprawdzony i jest dobrym płatnikiem. Cały pas nadgraniczny korzystał na tej współpracy. Uważam, że jesteśmy zdani na współpracę, i dlatego będziemy się zwracali do MSWiA, żeby wyjaśnić ten temat i dowiedzieć się, w którą stronę będą zmierzały działania naszego rządu.

Minister Mateusz Morawiecki utrzymał linię wyjaśnień i wyjaśniał, że wciąż nie ma "pełnego komfortu" związanego z bezpieczeństwem na granicy polsko-rosyjskiej:

- Cały czas nie mamy jeszcze takiego pełnego komfortu, co do parametrów bezpieczeństwa utrzymanych na granicy. Przyglądamy się temu. Jesteśmy po bardzo udanych dwóch dużych wydarzeniach – po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży, które wymagały przede wszystkim bezpieczeństwa, bezpieczeństwa i jeszcze raz bezpieczeństwa. (…) Wszystko udało się znakomicie zabezpieczyć.

Najważniejsze pytanie pozostaje jednak bez odpowiedzi. Kiedy kierowcy ponownie będą mogli korzystać z pełni praw przysługujących im od 2012 roku i swobodnie przekraczać granicę w ramach małego ruchu granicznego? O odpowiedź pokusił się wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, ale można przypuszczać, że niewiele osób będzie z niej zadowolonych:

- Jeżeli będziemy pewni, że jest bezpiecznie, to do tego tematu wrócimy. 

Póki co MRG wrócił pomiędzy Polską a Ukrainą...

 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Prezydent RP Andrzej Duda wypowiedział się na temat ruchu bezwizowego z Obwodem Kaliningradzkim

01.04.2016 komentarzy 1

Trwa wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w USA. Głównym celem podróży głowy naszego państwa do Stanów Zjednoczonych jest udział w Szczycie...

Polska i Rosja zawiesiły mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim

04.07.2016 komentarzy 3

Rosja zawiesiła od poniedziałku stosowanie umowy o małym ruchu granicznym w obwodzie kaliningradzkim. Jest to odpowiedź na analogiczną decyzję Polski, podjętą w...

Szczyt NATO i ŚDM zakończone, mały ruch graniczny ciągle zawieszony

03.08.2016 komentarzy 6

Poinformował o tej decyzji wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Oznacza to, że swobodne przekraczanie wspólnej...

Cena zawieszania MRG będzie dla regionu wysoka

04.08.2016 komentarzy 5

Straty gospodarcze spowodowane zawieszeniem MRG dla województwa warmińsko-mazurskiego są oczywiste i przyniosą długoterminowe, negatywne konsekwencje w wielu...

Powrót małego ruchu granicznego? Priorytetem bezpieczeństwo

09.08.2016 komentarzy 4

Zawieszenie lub też wstrzymanie małego ruchu granicznego to jeden z najczęściej komentowanych tematów ostatnich dni. Od momentu powzięcia decyzji o...

Brak Małego Ruchu Granicznego. Cierpią wszyscy w imię... polityki?

12.08.2016 komentarzy 12

Senator z ramienia Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła komentując na Facebooku utrzymującą się banicję Małego Ruchu Granicznego stwierdził, że za...

Były polityczne gry wokół przekopu, są wokół MRG

19.08.2016 komentarzy 4

„Co da to spotkanie, skoro nie ma na nich posłów PiS?” - rozmawiali pomiędzy sobą dziennikarze jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem dyskusji...

Kto chce, abyśmy bali się Rosji?

19.08.2016 komentarzy 10

Na początku była... współpraca i wymiana towarowa, a gospodarka kwitła (również ta „mniej” legalna). Później, ze...

Emocjonalna konferencja na temat MRG w Braniewie (+foto)

24.08.2016 komentarzy 7

Trudno powiedzieć, czy tłumnie zgromadzeni politycy na konferencji w Braniewie rzeczywiście wierzą w to, że mogą przywrócić Mały Ruch Graniczny czy,...

Mały ruch graniczny wstrzymany, zaufanie do Rządu szybuje w górę

12.09.2016 komentarzy 9

Wojewoda warmińsko-mazurski zorganizował - z upoważnienia ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka - spotkanie dotyczące MRG. Artur Chojecki...

PO i KOD łączą się w sprawie MRG

13.09.2016 komentarzy 2

Jak wszyscy wiemy MSWiA wciąż podtrzymuje zamrożenie małego ruchu granicznego ( MGR) z obwodem kaliningradzkim.Przedstawiciele tej instytucji tłumaczą w...

Rosja zawraca Polaków z granicy

13.09.2016 komentarzy 2

Granica rosyjsko-białoruska jest zamknięta dla Polaków podróżujących samochodami osobowymi. Aby dojechać do Moskwy, Polacy muszą nadkładać blisko...

Ponad 400 podpisów zebranych w Elblągu w sprawie MRG

15.09.2016 komentarzy 5

Platforma Obywatelska i Komitet Obrony Demokracji połączyły siły we wspólnym celu. W minioną środę na Placu Słowiańskim stanęły dwa namioty obok...

Unia Europejska zajmie się MRG? J. Wcisła: "Wystąpimy do naszych europarlamentarzystów"

20.09.2016 komentarzy 9

Minęły ponad 2 miesiące od momentu, kiedy strona polska wstrzymała mały ruch graniczny z Federacją Rosyjską tłumacząc się "względami...

Mały ruch graniczny nie zostanie odwieszony

28.10.2016 komentarzy 7

Poinformował Sebastian Chwałek - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z informacji przez niego przekazanych wynika, że nie ustały...

Pociągiem z Elbląga do Kaliningradu na Mistrzostwa Świata?

04.11.2016 komentarzy 1

Kaliningrad jest tym miastem na rosyjskiej mapie, które leży najbliżej Elbląga. Jest także jednym z jedenastu miast, w którym będą rozgrywane mecze...

Prawie pół roku po wstrzymaniu Małego Ruchu Granicznego. Co się zmieniło?

30.12.2016 komentarzy 4

4 stycznia 2017 roku minie dokładnie pół roku od momentu, kiedy zawieszeniu uległy przepisy międzynarodowe o małym ruchu granicznym. Taka decyzja polskiego...

Rosnąca militaryzacja obwodu kaliningradzkiego powodem wstrzymania MRG?

03.04.2017 komentarzy 4

Jutro (4 kwietnia) minie dokładnie 9 miesięcy od momentu, kiedy zawieszono mały ruch graniczny z Federacją Rosyjską. Pomimo zapewnień ze strony przedstawicieli...

Czy wstrzymanie małego ruchu granicznego sprawia, że Rosjanie mniej u nas kupują?

15.05.2017 komentarzy 1

4 lipca minie rok od zawieszenia małego ruch granicznego z Rosją i Ukrainą. Przpomnijmy, że w przypadku Rosji obowiązywał on od 27 lipca 2012 r. i...

W elbląskiej siedzibie PO o MRG. "Kaczyński po prostu boi się Rosjan i od nich się odgradza"

03.08.2017 komentarzy 1

Dzisiaj, w pierwszą rocznicę przywrócenia małego ruchu granicznego z Ukrainą, w elbląskiej siedzibie Platformy Obywatelskiej została zorganizowana...