› policja
10:49 / 09.01.2020

Elbląscy policjanci ostrzegają przed "korektą". Do 5 lat odsiadki

Elbląscy policjanci ostrzegają przed

Świeżo zakupiony samochód może być przyczyną problemów szczególnie, gdy miał cofnięty drogomierz. Cofanie licznika lub też jak to nazywają niektórzy jego „korekta” jest traktowana jako przestępstwo i grozi za nie kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Elbląga w ciągu kilku dni zabezpieczyli na parkingu strzeżonym trzy  pojazdy. To wynik kontroli drogowych i sprawdzeń właśnie stanu liczników i porównania obecnego przebiegu auta, do tego zapisanego przez diagnostę podczas badania technicznego. Wszystkie auta miały przebieg niższy od tego zapisanego kilka miesięcy wcześniej podczas badania.

Nowe przepisy mają zniechęcić nieuczciwych sprzedawców aut używanych oraz samych właścicieli samochodów przed cofaniem liczników. Jest kilka rzeczy, o które warto zadbać podczas kupowania auta.

Jednym z nich jest stan techniczny auta, który powinniśmy dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Przed podpisaniem możemy również poprosić sprzedawcę, aby przyjechał autem do najbliższej jednostki policji i tam poprosić policjantów o sprawdzenie czy auto nie pochodzi z kradzieży.

Pamiętajmy również o tym, aby w umowie kupna sprzedaży auta znalazła się informacja o aktualnym przebiegu samochodu – spisujemy więc dokładnie stan licznika i wpisujemy w umowę.

Warto wiedzieć: Licznik przebiegu można wymienić, tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby w terminie 14 dni właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania jego odczytu.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%