› sport
14:31 / 10.06.2019

Elbląscy żeglarze uroczyście rozpoczęli sezon (+ zdjęcia)

Elbląscy żeglarze uroczyście rozpoczęli sezon (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

W minioną sobotę (8 czerwca) żeglarze z Jachtklubu Elbląg uroczyście rozpoczęli sezon żeglarski 2019. Inaugurację uświetniła obecność znamienitych gości – prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz prezes elbląskiego koła Polskiego Związku Niewidomych Janiny Maksymowicz.

Pod masztem, na który wciągnięto banderę, a także na jachtach zacumowanych w porcie, zgromadziła się liczna grupa elbląskich żeglarzy oraz sympatyków żeglarstwa i sportów wodnych. Wydarzenie poprowadził pan komandor Adam Kapczyński.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski wspomniał o dokonanych w ostatnich latach inwestycjach, które polegały na rozbudowie elbląskiego portu żeglarskiego oraz modernizacji hangaru Jachtklubu Elbląg przy ul. Radomskiej. Przyniósł także dobrą wiadomość dla żeglarzy. Miasto ma aktywnie włączyć się w pozyskanie środków celem gruntownej modernizacji Hotelu Wodnik, którego administratorem jest elbląski Jachtklub.

Dobrych wiadomości jest więcej. Już w październiku planowane jest rozpoczęcie szkolenia przgotowawczego z żeglarstwa dla dzieci. Aktualnie trwają rozmowy w sprawie zatrudnienia trenera. Prezydent Elbląga obiecał fundusze na ten cel. Zatrudniony jest już administrator projektu. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo Jachtklub Elblag będzie profesjonalnie szkolił młode kadry żeglarskie.   

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbył się XIII Piknk pod Żaglami – impreza, której inicjatorem jest zarząd Elbląskiego Koła PZN. Od lat jest organizowana dzięki pomocy i zaangażowaniu członków Jachtklubu Elbląg. Żeglarze udostępniają swoje łódki w związku z czym czerwiec kojarzy się niewidomym i słabowidzącym dzieciom i młodzieży z okolic Elbląga także z przygodą nad wodą. Tym razem, podobnie jak w latach ubiegłych, odbyło się spotkanie integracyjne z żeglarzami – było ognisko, pieczenie kiełbasek, gry zabawy i konkursy. Młodzi uczestnicy pikniku zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez sponsorów. 

Jachtklub Elbląg dysponuje obecnie siedzibą i basenem jachtowym przy ul. Radomskiej w Elblągu. Wcześniej opiekował się także piękną przystanią jachtową w miejscowości Nadbrzeże, zlokalizowaną na południowo-zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, nieopodal wejścia w rzekę Elbląg. W 2013 roku teren ten przejęło Starostwo Powiatowe w Elblągu. Z końcem grudnia 2018 Jachtklub Elbląg nie dzierżawi terenu i nie prowadzi już klubowej Bazy Letniej w Nadbrzeżu, gdyż Starostwo Powiatowe w Elblągu nie przedłużyło umowy dzierżawy. 

Historia Jachtklubu Elbląg sięga 1959 r. Powstało wówczas Ognisko Wodne Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Zamech" w Elblągu, które następnie zostało przekstałcone w Jachtklub Elbląg

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

Zmodernizowany hangar Jachtklubu Elbląg to obiekt, z którego żeglarze mogą być dumni (+ zdjęcia)

10.09.2018 komentarzy 2

8 września odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego hangaru żeglarskiego Jachtklubu Elbląg, który znajduje się przy ul. Radomskiej. Wzięli w nim...

Zdjęcia ilość zdjęć 42