› dzieci i rodzina
10:36 / 13.06.2013

Elbląska akcja "Obudź wrażliwość" na Kongresie Kobiet

Elbląska akcja

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

W Elblągu trwa akcja "Obudź wrażliwość". Włączyło się w nią już 30 firm - tych, które tworzą miejsca przyjazne kobietom w ciąży i dzieciom. W weekend Departament Komunikacji Społecznej będzie promował "Obudź wrażliwość" podczas Kongresu Kobiet w Warszawie.

Zgodnie z raportem Matka Polka Niedoceniona 67,9% ankietowanych uznało, że w sklepach brakuje miejsc do karmienia i przewinięcia dziecka, 65% wskazało na deficyt wydzielonych miejsc do zabawy, a 64% brak kas pierwszeństwa dla kobiet w ciąży. Tylko 1% badanych uznało, że w sklepach nie brakuje żadnych udogodnień.

Respondenci w badaniu wskazali rozwiązania. Czy mają one szansę na realizację? Może nie od razu, ale już dziś, zaledwie miesiąc po opublikowaniu raportu widać światełko w tunelu. Tak przynajmniej mogą odczuwać młode mamy z Elbląga, gdzie ruszyła kampania społeczna "Obudź wrażliwość". Jej celem jest zachęcenie właścicieli firm i szefów instytucji do przystosowania wspólnej przestrzeni miejskiej dla dzieci oraz uwrażliwienie na potrzeby kobiet ciężarnych. W mieście funkcjonuje już ponad 20 tzw. miejsc przyjaznych dzieciom i kobietom w ciąży.

Jednocześnie powstała pierwsza w Polsce mapa miejsc przyjaznych dzieciom i kobietom ciężarnym - doskonały przewodnik dla mieszkańców i turystów.

Przedsiębiorcy angażujący się w akcję otrzymują specjalny Certyfikat, a ich lokale oznakowane zostają plakietkami informacyjnymi. Mogą je otrzymać wyłącznie podmioty spełniające określone kryteria. Personel „Miejsca Przyjaznego Dzieciom” powinien być wrażliwy na potrzeby dzieci i kobiet w ciąży oraz reagować w przypadku, gdy otoczenie ich nie respektuje.

Certyfikowane miejsce powinno spełniać przynajmniej jedno z wymienionych niżej udogodnień:
• posiadać kącik zabaw dla dzieci;
• wyznaczyć kasę pierwszeństwa dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży lub, w przypadku małych firm, wywiesić komunikat „Kobiety w ciąży oraz matki z dziećmi obsługiwane są poza kolejnością”;
• wyznaczyć specjalne miejsce parkingowe, blisko wejścia do danej firmy czy instytucji;
• posiadać w swojej ofercie tylko zdrowe artykuły spożywcze lub stworzyć taką ofertę, która uwzględnia hasło: „stop cola&chipsy”.

Inicjatorzy akcji są pewni, że akcja rozleje się na cały kraj, tym bardziej, że zapotrzebowanie na wrażliwość jest duże. Największe w województwie pomorskim gdzie według respondentów najgorzej traktuje się młode matki i kobiety w ciąży. Warszawa z województwem mazowieckim plasuje się w środku stawki bliżej szarego końca, najlepiej pod tym względem jest w województwach wschodnich.

Co ciekawe, raport Matka Polka Niedoceniona sporządzony na potrzeby Polskiego Programu Jakości Obsługi ukazuje także, że przeciwne przywilejom są kobiety w wieku 18-25 lat oraz 36-40 lat. Bardziej tolerancyjni w tej kwestii są mężczyźni.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%