› bieżące
16:10 / 21.12.2016

Elbląska Orkiestra Kameralna – próba podsumowania 10 lat działalności

Elbląska Orkiestra Kameralna – próba podsumowania 10 lat działalności

fot. Amadeusz Żołdak / archiwum elblag.net

We wrześniu bieżącego roku EOK rozpoczęła 10. Jubileuszowy Sezon Artystyczny. Rocznica działalności to dobry czas na podsumowania.

Elbląska Orkiestra Kameralna została powołana w 2007 roku. Od tego czasu systematycznie buduje swoją pozycję, wzbogaca repertuar i powiększa grono artystów z nią koncertujących. Stara się odpowiadać na potrzeby rynku, przy jednoczesnej dbałości o wysoki poziom artystyczny.

Swoje działania podejmuje na wielu płaszczyznach, co przekłada się na bogatą ofertę programową. Z roku na rok pozyskuje przychylność słuchaczy oraz spotyka się z pozytywnymi opiniami krytyków. Na przestrzeni dziesięciu lat Orkiestra rozwinęła się artystycznie i instytucjonalnie, stając się wizytówką Elbląga.

Skromne początki

Początki były nader skromne: 6 muzyków zatrudnionych na 1/4 etatu i 3 pracowników administracyjnych. Obecnie w EOK zatrudnionych jest 28 osób, w tym 17 muzyków i 11 pracowników administracji (dyrektor, pracownicy biura koncertowego, księgowości i kadr, pracownicy techniczni). 

W orkiestrze znajdują zatrudnienie elblążanie

Przez cały czas swojej działalności EOK umacnia swoją markę, będąc ważnym ogniwem życia kulturalnego i artystycznego miasta. Jest też magnesem, przyciągającym  do siebie najzdolniejszych młodych ludzi, którzy po ukończeniu akademii muzycznych wracają do rodzinnego Elbląga, znajdując tutaj zatrudnienie. Są to w większości absolwenci elbląskiej szkoły muzycznej.

Ponad 600 koncertów!

Po niespełna dekadzie, kameraliści bez kompleksów mogą występować na scenie obok najznakomitszych artystów. Orkiestra zagrała ponad 600 koncertów. Wiele z nich zapisało się w pamięci melomanów w sposób szczególny. Były to koncerty EOK, z takimi artystami, jak:  Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Michał Nesterowicz, José Maria Florêncio, Massimiliano Caldi, Volker Schmidt-Gertenbach, Kai Bumann oraz solistami: Beata Bilińska,  Kate Liu, Iwona Sobotka, Agata Szymczewska,  Joanna Woś, Soyoung Yoon, Agata Zubel, Iñaki Alberdi, Andrzej Bauer, Łukasz  Długosz, Paweł Gusnar,  Jakub Jakowicz, Erzhan Kulibaev, Konstanty Andrzej Kulka,  Łukasz Kuropaczewski, Roby Lakatos, Janusz Olejniczak, Mariusz Patyra, Piotr Pławner, Jan Stanienda,  Janusz Wawrowski, Marcin Zdunik. Wszechstronność Orkiestry pozwala na współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, t.j.: Anna Maria Jopek, Krzesimir Dębski, Leszek  Możdżer, Marcin Wyrostek, Atom String Quartet, Andrzej Jagodziński Trio, Kroke,  Motion Trio.

Elbląska Orkiestra Kameralna regularnie bierze udział w wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej. Tylko w ostatnim czasie koncertowała na Festiwalu Muzyki Klasycznej w Azkoitii, w San Sebastian oraz Hondarribii (Hiszpania), na Muzycznym Festiwalu w Bad Pyrmont i Bad Munder (Niemcy),  The Days of New Music w Kiszyniowie (Mołdawia), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej  AFEKT  (Estonia), Muzycznym Festiwalu w Łańcucie (Polska). Już wkrótce pokaże się na Music Vintage Festival (Węgry) oraz International Music Festival „Autumn Tbilisi” (Gruzja). Zespół angażowany jest przy realizacji ważnych uroczystości, jubileuszy w kraju i za granicą, np. w Berlinie z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim i widowisku „Adventus Lucis” - 39. rocznica Grudnia 70’. 

Uniwersalizm EOK: różne gatunki muzyczne

Kameraliści są otwarci na niemal każdy rodzaj muzyki. Repertuar EOK jest  przykładem harmonijnego współistnienia przeszłości ze współczesnością. Koegzystują tu różne gatunki muzyczne, kompozytorzy i epoki historyczne. Ważną rolę dla  Elbląskiej Orkiestry Kameralnej odgrywa muzyka polska. Najdobitniejszym tego wyrazem jest organizowany przez instytucję od trzech lat „Festiwal muzyki polskiej na Żuławach”.

Współpraca EOK z europejskiej sławy dyrygentem Markiem Mosiem

Szczególne znaczenie dla rozwoju Orkiestry miało rozpoczęcie współpracy z Markiem Mosiem, który był od 2013 r. pierwszym dyrygentem EOK. Dorota Szwarcman, tak podsumowywała tę współpracę: 

Orkiestra istnieje od kilku lat, ale Marek Moś zgodził się z nią pracować od jesieni zeszłego roku. Wyniki są imponujące. 

Słów uznania nie szczędzili także inni recenzenci: 

W ostatnich latach zespół wznosi się na artystyczne wyżyny. (…) Składam gratulacje wszystkim, którzy za sprawą ciężkiej pracy, talentu, pomysłowości i oryginalnego twórczego podejścia stworzyli fantastyczny zespół potrafiący kreować dobre koncerty, 

Na szczególną uwagę zasługuje Elbląska Orkiestra Kameralna, która pod przewodnictwem Marka Mosia zaprezentowała bardzo wysoki poziom wykonania,

Zagrała czystą intonacją, niezwykle spójnym aksamitnym i wyrównanym dźwiękiem (Tomasz Lipiński),

Ten koncert był jak reklamówka – artyści zaprezentowali się ze swojej najlepszej strony, ale publiczność chciałaby więcej” (Sebastian Malicki),

Perła (Kate Liu – przyp. EOK), która dziś wystąpiła w Elblągu, zyskała też niezwykłą oprawę w postaci Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (Aleksandra Szymańska).

Działalność wydawnicza Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Elbląska Orkiestra Kameralna prowadzi działalność wydawniczą. Na szczególna uwagę zasługuje płyta Orkiestry pt. „Mercadante, Doppler, Karłowicz” z udziałem flecistów Agaty Kielar–Długosz i Łukasza Długosza. Elbląskim kameralistom prawykonania swoich utworów powierzyli uznani kompozytorzy m.in.: Jerzy Maksymiuk,  Cezary Duchnowski, Mikołaj Majkusiak, Ghenadie Ciobanu, Liisa Hirsch, Leszek Możdżer, który utwór dedykowany EOK umieścił na swojej płycie „The Very Best Of Leszek Możdżer”. 

Skuteczne pozyskiwanie środków finansowych pochodzących ze źródeł zewnętrznych

Wiele przedsięwzięć Elbląskiej Orkiestry Kameralnej może być organizowana dzięki jej aktywności w zdobywaniu funduszy ze źródeł zewnętrznych. EOK udziela się jako partner w projektach międzynarodowych np. w projekcie  „Ciconia” (2012-2014) -  Dania, Szwecja, Niemcy; ,,Promocja polskiej kultury za granicą” (2016, 2017)  – Mołdawia, Węgry, Estonia, Gruzja.  Obecnie w ramach tego ostatniego programu realizuje projekty z Pannon Filharmonikusok z Węgier i LEPL Tbilisi State Chamber Orchestra z Gruzji. 

Działaność edukacyjna EOK

W trosce o wychowanie nowych pokoleń melomanów Orkiestra rozwija  działalność edukacyjną, w której czołowe miejsce znalazły specjalne koncerty dla dzieci i młodzieży oraz otwarte próby generalne. Kameraliści prowadzą działania w ramach „Kultury Dostępnej” - „Muzyka dla ucha malucha”, czyli koncerty o charakterze interdyscyplinarnym, adresowane do najmłodszych odbiorców. Realizują także  program „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”, który  ma na celu zainteresowanie maturzystów muzyką klasyczną.

Ciekawym przedsięwzięciem, w którym EOK uczestniczy, jest projekt „Artysta – Rezydent”, promujący artystów polskich oraz praktyki studentów dyrygentury Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Teraźniejszość i plany na przyszłość. Promocja Elbląga

16 grudna tego roku Elbląska Orkiestra Kameralna dała koncert w bazylice katedralnej w Pelplinie. Będzie on retransmitowany 24 grudnia o godz. 16.50 na antenie TVP2. Po raz drugi zatem EOK wystąpiła w otoczeniu gwiazd w koncercie bożonarodzeniowym. W ubiegłym roku koncert z naszą orkiestrą obejrzało 17 milionów widzów. Wystąpili wtedy: Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka i Mateusz Pospieszalski oraz wielu innych artystów.

W tym roku orkiestra zagra w dużo większym niż zazwyczaj składzie. Obok niej w koncercie zaśpiewają najmłodsi artyści z Poznańskiego Chóru Chłopięcego, a oprócz nich dużo gwiazd, m.in. Ewa Farna, Bożena Bujnicka artystka Teatru Wielkiego Opery Narodowej, laureatka prestiżowych konkursów wokalnych oraz Daria Zawiałow tegoroczna laureatka Festiwalu Piosenki w Opolu. Można sobie tylko wyobrazić jak wielką promocją dla naszego miasta będzie ten koncert!

Dziesięciolecie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest czasem podsumowań, ale także tworzenia planów na przyszłość. Elbląscy kameraliści nie zamierzają osiąść na laurach. Z tą samą świeżością i energią pragną nadal rozwijać się artystycznie, instytucjonalnie i docierać do nowych słuchaczy.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%