› bieżące
14:00 / 21.08.2017

Elbląska Platforma Obywatelska solidarna z Białowieżą

Elbląska Platforma Obywatelska solidarna z Białowieżą

fot. elblag.net

Według senatora Jerzego Wcisły (PO), jeszcze nigdy w wolnej Polsce drzewa nie były tak zagrożone jak obecnie – pod rządami PiS.

Dokładnie 5 miesięcy temu sadziliśmy drzewka przy ul. Mickiewicza protestując przeciwko masowej wycince drzew w całej Polsce. Wtedy wyglądało to tak, jakby minister środowiska specjalnie nie interweniował, by zostawić czas na wycinkę drzew, które komuś mogły przeszkadzać w interesach. Szacuje się, że wycięto wówczas 1,5 mln drzew, poza jakąkolwiek kontrolą – i nie liczba jest tu najważniejsza, ale fakt świadomego zostawienia drzew na pastwę ludzi, którym one przeszkadzały – mówi parlamentarzysta PO.

Zdaniem Jerzego Wcisły, teraz przyszła kolej na Puszczę Białowieską.

Puszcza Białowieska jest jednym z najcenniejszych przyrodniczych kompleksów leśnych, chronionym od XV wieku. W 2017 roku zaczęto masowo wycinać tu drzewa, pod pretekstem ochrony puszczy przed kornikiem drukarzem. Jest to niezgodne z przyjętymi w Europie zasadami ochrony takich lasów. Komisja Europejska dwukrotnie już żądała zatrzymania wycinki drzew. Po oświadczeniu premier Beaty Szydło, że wycinka będzie kontynuowana Komisja wystąpiła przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości – przypomina senator Wcisła.

Według parlamentarzysty obrona Białowieży jest jednym z najważniejszych obecnie zagadnień w Polsce.

Pogwałcone prawo można stosunkowo szybko naprawić, rzesze Misiewiczów usunąć z zajmowanych stanowisk, przywrócić do pracy specjalistów, ale Puszczy się nie odtworzy już nigdy – alarmuje. Oczekujemy od rządu PiS, że podda się procedurom unijnym i przed Trybunałem podejmie się udowodnienia, że nie niszczy Puszczy. Póki tego nie robi, będziemy traktowali ministra Szyszko jako największego wroga drzew w Polsce – znacznie groźniejszego niż kornik drukarz – kończy opozycyjny parlamentarzysta.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%