› rozwój i edukacja
15:35 / 14.11.2012

Elbląska Policja wraz z Alstom Power uczą najmłodszych, że odblaski ratują życie

Elbląska Policja wraz z Alstom Power uczą najmłodszych, że odblaski ratują życie

W Elblągu i powiecie elbląskim zakończyła się kolejna, XI edycja akcji „Z Alstom bezpieczniej na drodze”. Głównym jej celem jest edukacja komunikacyjna dzieci oraz kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze, w tym przede wszystkim używania przez pieszych elementów odblaskowych.

Spółka ALSTOM Power w Elblągu, wzorem lat ubiegłych zakupiła światełka odblaskowe, które zostały wręczone około 1400 uczniom  klas I szkół podstawowych miasta i powiatu elbląskiego. Odblaski były wręczane wraz z początkiem roku szkolnego przez dzielnicowych, policjantów drogówki oraz prewencji kryminalnej, podczas prowadzonych pogadanek, które oprócz tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dotyczyły sposobów unikania zachowań sprzyjających powstawaniu różnego rodzaju zagrożeń w życiu codziennym.
 
Ponadto Spółka ALSTOM Power w Elblągu uczestniczy wspólnie z elbląską policją w organizacji konkursu plastycznego „Bezpieczni w ruchu drogowym”. W chwili obecnej dobiegają końca prace projektowe nad kalendarzem z wyróżnionymi w konkursie pracami.
 
Dlaczego ważne są odblaski?
-Okres jesienno – zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. W województwie warmińsko-mazurskim piesi uczestniczą rokrocznie w około 23% wypadków drogowych - informuje Jakub Sawicki z Komendy Policji w Elblągu. Konsekwencje udziału w takim zdarzeniu są zawsze tragiczne dla pieszego. To właśnie piesi powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza teraz, kiedy szybko zapada zmrok a drogi są najczęściej bardzo śliskie - podkreśla rzecznik elbląskiej policji.
 
Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Dlatego też kierowcy muszą pamiętać, o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, a przede wszystkim mieć świadomość, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego.
 
- Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski - przekonuje Jakub Sawicki. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze - tłumaczy rzecznik.
 
Pamiętajmy, że pieszy widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego to mniej wypadków i ludzkich tragedii. Policja apeluje do kierowców, jak również do pieszych o rozwagę na drodze. W okresie jesienno-zimowym policja będzie prowadzić działania polegające na wzmożonym nadzorze nad ruchem niechronionych uczestników dróg.
 
Smutne statystyki
W 2011 roku w Elblągu piesi uczestniczyli w 90 zdarzeniach, w których było 75 wypadków, 15 kolizji, 4 zabitych oraz 77 rannych.
 
Do końca października br. mamy 66 zdarzeń z udziałem pieszych. W tym 43 wypadki, 23 kolizje, 1 osoba zabita i 44 rannych.
 
Jeżeli chodzi o dzieci i młodzież do 18. roku życia to w 2011 roku mieliśmy z ich udziałem 22 zdarzenia, w których na szczęście nie było ofiar śmiertelnych było natomiast 22 rannych. Do końca października 2012 roku było 13 zdarzeń z udziałem dzieci, nie było ofiar śmiertelnych, było natomiast 13 osób rannych.
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%