› zapowiedzi
18:29 / 05.05.2013

Elbląska Scena Literacka zaprasza: Marzenia nie bolą Małgorzaty Jędrzejewskiej

Elbląska Scena Literacka zaprasza: Marzenia nie bolą Małgorzaty Jędrzejewskiej

fot. nadesłane

Elbląska Scena Literacka im. Stanisława Franczaka – 16 maja – godz. 18:00 wieczór autorski Małgorzaty Anny Jędrzejewskiej z Nowego Stawu Promocja powieści pt. „Marzenia nie bolą” Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu – Mała Scena

W listopadzie 2012 roku odbyło się ostatnie po trzynastu latach realizacji spotkanie w ramach cyklu Elbląska Scena Literacka. Ostatnie, bo nastąpiło zmęczenie materii twórczej pomysłodawcy i koordynatora projektu, bo dawna formuła się zestarzała, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to oczywiście chodzi o pieniądze… Przyczyn pewnie można by doszukiwać się w innych sferach, ale skoro nikomu i niczemu to nie służy, to nie warto. Trzynaście lat, to już niezły staż i właściwie piękna tradycja. Liczna grupa mieszkańców naszego miasta jak i regionu przyzwyczaiła się do tego, że w Teatrze odbywają się spotkania autorskie, wieczory promujące literatów miejscowych jak i zza granic województwa. Poezja, choć elitarna i niszowa, ma swoich wiernych odbiorców. Zapowiedź medialna o zawieszeniu ESL spotkała się z spontanicznymi i żywiołowymi zapytaniami publiczności, dlaczego, i czy jednak nie warto kontynuować, tego co wypracowane oraz sprawdzone? Daliśmy sobie jako organizatorzy trochę czasu na przemyślenia, inspiracje i wypracowanie nowego modelu, nowej odsłony Elbląskiej Sceny Literackiej.

Od wielu lat mogłem liczyć na pomoc i wsparcie organizacyjne Dominiki Lewickiej-Klucznik, świetnej poetki elbląskiej, która niebawem wreszcie wyda swój debiutancki tom poetycki zatytułowany „Samopas”. Przez czas swego zaangażowania zawodowego w Teatrze pomagała także bardzo aktywnie Hanna Motyka, niegdysiejszy Kierownik Literacki, obecnie choć już nie pracuje zawodowo, nadal współpracuje jako prezes Stowarzyszenia Eurofamilia i przede wszystkim jako przyjaciółka. To właśnie Stowarzyszenie Eurofamilia złożyło wniosek grantowy o dofinansowanie i uzyskało wsparcie finansowe ze strony Urzędu Miejskiego w Elblągu na dalszą kontynuację Elbląskiej Sceny Literackiej im. Stanisława Franczaka. Wieloletni Kierownik Literacki Teatru jest postacią ze wszech miar godną zachowania w pamięci i jako patron spotkań literackich pewnie sprawdzi się doskonale. Będzie okazja do wspomnień tego jakże ważnego dla naszej instytucji i zwyczajnie zacnego człowieka. Tak więc drodzy Państwo przed nami nowa odsłona interaktywnych spotkań autorskich. Poza literaturą, będzie muzycznie, nastrojowo, multimedialnie i niebanalnie.

Kolejne spotkanie autorskie w ramach Elbląskiej Sceny Literackiej im. Stanisława Franczaka, znanej w Elblągu poetki i animatorki życia kulturalnego - Małgorzaty Jędrzejewskiej. Gosia prezentowała się już wcześniej u nas kilkakrotnie zarówno indywidualnie, jak i jako ważne ogniwo Elbląskiego Alternatywnego Klubu Literackiego. Wieczór autorski i promocja kolejnej w jej dorobku literackim powieści pt. „Marzenia nie bolą”, wydanej w marcu tego roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Fragmenty książki czytać będzie aktorka Małgorzata Jakubiec-Hauke, a także sama autorka. Całość muzycznie oprawią muzycy nowostawscy z zespołu Combecke. Gospodarzem wieczoru, który także spróbuje porozmawiać z autorka o życiu i twórczości, będzie Tomasz Walczak.

Małgorzata Jędrzejewska - bibliotekarka, nauczycielka jęz. polskiego, lifecoach. Mieszka w Nowym Stawie (małe miasteczko w centrum Żuław), skąd pochodzą także prof. Janusz Limon, biskup Ryszard Kasyna, poseł Tadeusz Cymański i Bartek Ossowski, perkusista zespołu reggae „Etna”.

Na co dzień pracuje w gimnazjum nowostawskim, starając się, ze zmiennym skutkiem, wyrobić u młodzieży pociąg do czytania - dlatego rokrocznie organizuje maratony czytelnicze, które cieszą się powodzeniem także u dorosłych mieszkańców miasta. A z uczniami, którzy nie za bardzo chcą czytać, robi filmy. Ostatnie dzieło to reportaż o marzeniach osób niepełnosprawnych.

Jej pasją jest teatr i realizuje ją głównie poprzez wszelkiego typu animacje teatralne, przeprowadzane z zespołami teatralnymi, stałymi i przypadkowymi. Ostatnie sezony wypełniła jej praca z grupą teatralną "Pakt pokoleniowy", zrealizowali wspólnie dwie premiery, rozpoczęli prezentacje spektaklu na terenie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Mimo iż jest typową humanistką, zajmuje się także webmasterstwem. Ale zastrzega, że dalej niż HTML nie jest w stanie sięgnąć – język jest zbyt niezrozumiały. Ale prowadzi strony: Gimnazjum oraz Fundacji „Nadzieja” im. Stefanii Zaorskiej i Stowarzyszenia „Razem do celu”, w których jest wolontariuszką. A oto strony, na które zaprasza: www.fundacja.civ.pl, www.gimns.civ.pl, www.razemdocelu.cba.pl.

Pisze w tzw. międzyczasie, gdy „coś” ją do tego zmusi. A to „coś” zjawia się zwykle przy porannej kawie i powoduje, że w wolnej chwili siada do komputera lub kartki papieru i zapisuje – wiersz, scenariusz teatralny albo fragment prozy, który z czasem przybiera kształt większy lub mniejszy…

Dotychczasowe publikacje: „Gdy popatrzysz wokół. Bajki na każdą pogodę” – bajki o dzieciach i dla dzieci, wydane jako publikacja Fundacji Humanitarnej „Nadzieja” i „Uroczystości teatralne w gimnazjum/liceum” - scenariusze przedstawień teatralnych oraz powieść „A jednak…”. Pisze cudowne wiersze, z których każdy jest odrębną historią. Niestety wiersze Małgosi ciągle jeszcze czekają na opublikowanie w zwartym wydawnictwie i oby nie kazały swym licznym czytelnikom czekać zbyt długo.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Eurofamilia w partnerstwie z Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Elbląg.

Tomasz Walczak

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%