› inwestycje komercyjne
16:39 / 15.10.2012

Elbląska spółdzielnia chce produkować pellet z biomasy

Elbląska spółdzielnia chce produkować pellet z biomasy

fot. Konrad Kosacz

W Elblągu i okolicach rośnie popyt na alternatywne źródła energii, w tym na produkty z biomasy, służące do wytwarzania ciepła. Na rynku pojawiają się nowi producenci i dostawcy tego surowca. Zainteresowana produkcją pelletu z biomasy jest m.in. jedna z elbląskich spółdzielni socjalnych, która zamierza otworzyć swój zakład przy ul. Piaskowej w Elblągu.

Założona w zeszłym roku Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Brawo” w Elblągu, planuje  uruchomić produkcję pelletu z biomasy (rozdrobnione gałęzie, słoma, trociny, resztki roślinne itp.) na cele energetyczne w kompleksie przemysłowo-usługowym przy ul. Piaskowej 8. Obecnie na terenie tym mieszczą się składy, magazyny, bazy, hurtownie i obiekty produkcyjne.

Produkcja surowca ma się odbywać w budynku magazynowym po byłej hurtowni wód mineralnych. Obiekt o powierzchni 750 m2, zostanie zaadaptowany pod nową funkcję. Znajdzie się w nim m.in. nowoczesna linia produkcyjna składająca się z: młyna bijakowego, podajnika, suszarni, rozdzielacza, peleciarki i taśmociągu.

Jak podaje inwestor, planowana wydajność linii granulacyjnej do produkcji pelletu z biomasy, to 600 – 1000 kg pelletu na godzinę. Miesięczna produkcja zakładu jest planowana na poziomie do 380 ton pelletu. W skali roku będzie to ponad 4,5 tys. ton.

Produkcja ma być oparta na surowcach pozyskiwanych ze współpracy z zakładami oczyszczania miasta, zarządcami dróg, nadleśnictwem, rolnikami oraz zakładami produkcji drzewnej, znajdującymi się w promieniu do 50 km od wytwórni.

Produkcja pelletu polega na poddaniu biomasy procesom suszenia, rozdrabniania i granulowania. Pellety wytłacza się z rozdrobnionej, suchej biomasy pod dużym ciśnieniem, bez dodatku substancji klejącej. Produktem końcowym są małe granulki o kształcie cylindrycznym o średnicy 6-25 mm i długości do kilku centymetrów. Jest to produkt ekologiczny, bioenergetyczny, przewidziany do spalania w elektrociepłowniach lub innych piecach przemysłowych. Może być spalany również w zwykłych piecach centralnego ogrzewania.

Inwestor - Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Brawo” w Elblągu, w październiku wystąpił do Urzędu Miejskiego z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Decyzja ta jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie robót adaptacyjnych w budynku przy ul. Piaskowej.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%