Elbląska żandarmeria wojskowa szkoli żołnierzy NATO
fot. OŻW
W związku z przyjazdem do naszego kraju wojsk natowskich oddział Żandarmerii Wojskowej w Elblągu przeprowadził cykl szkoleń, w których uczestniczyli zarówno żołnierze z armii sojuszniczych, jak i przedstawiciele krajowych służb mundurowych.
Przygotowania do zapewnienia pobytu żołnierzy państw sojuszniczych rozpoczęto jeszcze na długo przed ich przyjazdem. Już 22 marca w Bemowie Piskim wydział Żandarmerii Wojskowej był organizatorem pierwszej konferencji „ Dochodzeniowo-śledcze oraz prewencyjne zabezpieczenie pobytu wojsk armii obcych na terytorium RP”. Uczestnikami tego wydarzenia byli komendanci placówek ŻW, przedstawiciele prokuratury okręgowej, prokuratorzy rejonowi oraz komendanci powiatowi Policji z obszaru działania wydziału.
Natomiast 14 kwietnia wydział Żandarmerii Wojskowej w Bemowie Piskim zakończył cały cykl szkoleń profilaktycznych tym razem dla Batalionowej Grupy Bojowej NATO, w skład której wchodzą żołnierze armii USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Szkolenia prowadzone były sukcesywnie od 2 kwietnia i objęły wszystkich żołnierzy armii sojuszniczych, stacjonujących w Bemowie Piskim.
Miały one na celu:
zapoznanie żołnierzy z zadaniami i właściwością służbową Żandarmerii Wojskowej.
Przybliżone zostały także uregulowania prawne obowiązujące w ruchu drogowym i omówiono również odpowiedzialność karną w przypadkach popełniania przestępstw i wykroczeń, w tym związanych ze spożywaniem alkoholu i zażywaniem, czy też posiadaniem środków odurzających.
Żołnierze wydziału ŻW w Bemowie Piskim uczyli zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i procedur informowania ŻW w przypadku zaistnienia zdarzenia z udziałem żołnierzy armii obcych.
Ponadto, w związku z tworzeniem w Elblągu Wielonarodowej Dywizji Północ - Wschód, 20 kwietnia w Elbląskim Parku Technologicznym żołnierze elbląskiego oddziału ŻW zorganizowali konferencję, do udziału w której zostali zaproszeni przedstawiciele Policji, Straży Granicznej oraz prokuratury. Omówione zostały regulacje prawne zawierające przepisy normujące odpowiedzialność karną żołnierzy z obcych armii oraz sposoby postępowania służb w przypadkach zdarzeń z ich udziałem.
W przyszłości planowane są kolejne zajęcia profilaktyczne, które jak do tej pory cieszą się dużym zainteresowaniem naszych sojuszników i przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb oraz współpracujących z nami instytucji
– komentuje st. chor. Lidia Osik, rzecznik prasowy komendanta oddziału żandarmerii Wojskowej w Elblągu.
OŻW