„Elbląski Maluch” oficjalnie zainaugurował działalność (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
Dzisiaj, 20 września, w Ratuszu Staromiejskim oficjalnie zainaugurował działalność Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy „Elbląski Maluch”, który funkcjonuje przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu przy ul. Polnej.
Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy mówić już o konkretnym rozwiązaniu dla rodziców, dla osób niepełnosprawnych i tu chcę podziękować pani dyrektor Krystynie Miezio i pani dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Małgorzacie Sowickiej, bo one przygotowały projekt. Pozyskaliśmy pieniądze z ministerstwa i w ramach tego porozumienia 700 tys. zł, które uzyskaliśmy, pozwoliło na poszerzenie oferty dla osób, które potrzebują wsparcia i rozszerzenia usług Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na Polnej. Nazywa się „Elbląski Maluch”. 62 dzieci jest objętych programem. Poszerzamy naszą ofertę. Możemy korzystać z porad logopedów, psychologów, specjalistów dla osób niepełnosprawnych i myślę, że to jest pierwszy krok. Sądzę, że będziemy przygotowywać następne programy.
– powiedział podczas oficjalnej inauguracji ośrodka prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
W ośrodku „Elbląski Maluch”, który znajduje się przy ul. Polnej oferowana jest bezpłatna, specjalistyczna pomoc
- psychologiczna (wspieranie rodziny, praca nad zachowaniami i emocjami, redukcja zachowań trudnych, Stosowana Analiza Zachowania)
- pedagogiczna (nauka przez zabawę, terapia ręki, integracja sensoryczna, sala doświadczania świata, sensoplastyka, inne metody pracy pedagogicnzej)
- logopedyczną (metoda Krakowska, alternatywne i wspomagające sposoby komunikacji AAC, terapia wad wymowy, metoda werbo-tonalna)
- w zakresie usprawniania ruchowego (fizjoterapia, gimnastyka korekcyjna, masaże, metoda NDT Bobath, fizykoterapia).
Zespoły Wczesnego Wspomagania prowadzą wczesną diagnozę i terapię dbając o właściwy proces wsparcia rodziny i dziecka. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i wdrożone zostaną działania stymulujące oraz wspomagające rozwój, tym lepsze będą rokowania dla dziecka i większa szansa na jego dobre funkcjonowanie. Zespoły prowadzą także konsultacje, warsztaty i szkolenia dla rodziców i nauczycieli.
Dzieci, które trafiają do ośrodka nauczane są nowych umiejetności poprzez zabawę, ćwiczenia, aktywności. Specjaliści pomagają najmłodszym w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i rodzeństwem oraz wzmacniają więzi rodziców z dzieckiem.Przygotowują rodziców do roli osób właściwie wspomagających rozwój dziecka oraz pokazują im, jak odkryć i rozwinąć potencjał dziecka.
Dodać należy, że ośrodek pod nazwą „Elbląski Maluch” powstał w związku z realizacją rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, w którym podkreślono znaczenie interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole.
Zadania Ośrodka określone zostały w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 września 2017r. w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno- rehabilitacyjno- opiekuńczych.
Główne zadania ośrodka:
• udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
• wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej;
• wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
• organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w wymiarze do 5 godzin tygodniowo dla danego dziecka, oraz – w zależności od potrzeb dziecka – dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów;
• koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu.
W ramach ośrodka działają:
- Punkt Konsultacyjny Malucha – placówka prowadzi bezpłatne konsultacje dla rodziców zaniepokojonych rozwojem swojego dziecka. Tu rodzice mają możliwość zdobycia wiedzy na temat potrzeb i rozwoju małych dzieci wolniej rozwijających się lub z zaburzonym rozwojem oraz dowiadują się o możliwych formach wspomagania.
- Gabinet Interwencji – placówka prowadzi Gabinet Interwencji, którego zadaniem jest wsparcie merytoryczne i szkoleniowe najbliższego otoczenia dziecka z problemami rozwojowymi (w domu, przedszkolu, szkole). Oferta skierowana jest do lokalnych placówek edukacyjnych, których społeczność doświadcza wszelkich trudności w podejmowaniu codziennych działań dydaktycznych i wychowawczych wobec dziecka.
Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy „Elbląski Maluch” znajduje się przy ul. Polnej 8a.
Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w Punkcie Konsultacyjnym Malucha – tel.: 55 625 84 01 oraz 55 625 84 12.