Elbląski policjant z psem Leganem w pościgu za... pozorantem
fot. Policja.pl
Na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach odbyły się Wojewódzkie Eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji. Ich celem było wyłonienie dwóch przewodników, stanowiących reprezentację garnizonu warmińsko-mazurskiego w Kynologicznych Mistrzostwach Policji, które odbędą się we wrześniu w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W eliminacjach wzięło udział 7 psów patrolowo - tropiących ze swoimi przewodnikami.
W ciągu dwóch dni - od środy do czwartku (13-14.06.2018) na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach odbyły się warmińsko - mazurskie Wojewódzkie Eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji. Celem eliminacji było wyłonienie dwóch przewodników, stanowiących reprezentację garnizonu warmińsko – mazurskiego, która będzie reprezentować nasz region w Kynologicznych Mistrzostwach Policji, które odbędą się w dniach 04 – 07 września 2018 roku w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
W eliminacjach wzięło udział 7 psów wyszkolonych w kategorii patrolowo-tropiący ze swoimi przewodnikami, z następujących komend miejskich i powiatowych województwa warmińsko-mazurskiego:
KMP Olsztyn
1) st. asp. Paweł Zych pies o nazwie LEPOR,
2) st. sierż. Adrian Kozakiewicz pies o nazwie LEGAN,
KMP Elbląg
1) st. sierż. Maciej Dobrowolski pies o nazwie JAGA,
KPP Ełk
1) st. sierż. Przemysław Gryziak pies o nazwie KSEON,
2) sierż. Daniel Buraczewski pies o nazwie JEPARD,
KPP Iława
1) asp. Dariusz Lamkowski pies o nazwie LAK,
KPP Ostróda
1) sierż. szt. Piotr Anuszewski pies o nazwie LAPID,
Przewodnicy brali udział w następujących konkurencjach:
ogólne posłuszeństwo,
praca węchowa,
pościg za uciekającą osobą i atakującą przewodnika
W pierwszej konkurencji przewodnik wspólnie z psem wykonywał podstawowe elementy posłuszeństwa. Na polecenie przewodnika pies musiał poruszać się w marszu oraz biegu przy jego lewej nodze, a także pozostawać w miejscu w pozycjach „siad” i „waruj”.
Konkurencja związana z pracą węchową wymagała od psa podjęcia tropu śladu człowieka torowanego na różnorodnym podłożu o długości do 1 kilometra oraz odnalezienia na ścieżce śladu 5 ukrytych przedmiotów. Trzecia konkurencja dotycząca pościgu za uciekającą osobą była dla psów oraz ich przewodników najbardziej wymagająca. W tej konkurencji po wcześniejszym wezwaniu przewodnika do zatrzymania osoby, psy musiały podjąć bezpośredni pościg za uciekającym pozorantem, a następnie odeprzeć atak pozoranta z niebezpiecznym narzędziem. Po obezwładnieniu pozoranta i zabezpieczeniu niebezpiecznego narzędzia przewodnik z psem wykonywali konwój zatrzymanej osoby.
Policja.pl