› bieżące
09:18 / 07.12.2016

Elbląski poseł Andrzej Kobylarz szósty w rankingu tygodnika Wprost!

Elbląski poseł Andrzej Kobylarz szósty w rankingu tygodnika Wprost!

fot. biuro poselskie Andrzeja Kobylarza

Poseł reprezentujący ziemię elbląską Andrzej Kobylarz (Kukiz '15) zajął bardzo wysokie, szóste miejsce w zestawieniu najciężej pracujących posłów, które zostało opublikowane w listopadzie 2016 roku przez tygodnik Wprost.

O miejscu w rankingu zadecydowała liczba złożonych interpelacji, zapytań oraz praca w charakterze posła sprawozdawcy. Andrzej Kobylarz zgłosił do tej pory 147 interpelacji oraz 46 pytań, którym nadano bieg. Jest znany z bardzo intensywnej pracy w terenie.

Poseł jest członkiem sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej przekonywał, że elbląski port może być motorem napędowym lokalnej gospodarki. Od tego czasu działa na rzecz pobudzenia jego rozwoju.

Poseł składał wiele interpelacji, które w sposób bezpośredni dotyczyły naszego miasta i regionu. Przykładowo w lutym tego roku postulował przeniesienie siedziby Urzędu Marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga.

Minione siedemnaście lat pokazało, że zapowiadany zrównoważony rozwój obszarów wchodzących w skład nowych województw, jest fikcją. W Elblągu ubyło w tym czasie niemal 10 tysięcy mieszkańców, podczas gdy liczba mieszkańców stolicy województwa wzrosła. Wystarczy porównać 6-procentowe bezrobocie w Olsztynie oraz 15-procentowe w Elblągu, aby jasno zauważyć nierównowagę w gospodarczym rozwoju regionu. Stolica województwa to także wiele urzędów administracji publicznej oraz instytucji, które generują tak cenne dziś miejsca pracy  –  pisał w swoje interpelacji poseł.

Jednym ze sposobów przywrócenia równowagi w rozwoju województwa jest przeniesienie siedziby Urzędu Marszałkowskiego do Elbląga. Olsztyn pozostałby stolicą regionu oraz zachowałby siedzibę wojewody. Wnoszę o pozytywne rozpatrzenie mojej propozycji, która pogodziłaby interesy dwóch największych miast w województwie – wskazywał.

14 marca 2016 roku złożył interpelację w sprawie linii kolejowej nr 254 (Kolei Nadzalewowej). 

Linia Kolei Nadzalewowej to nie tylko ważny szlak na lokalnej mapie przewozów pasażerskich, ale też turystyczna perła regionu, ze względu na jej urokliwe położenie nad brzegiem Zalewu Wiślanego. W kontekście planowanej budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej, co z pewnością przyniesie wzrost liczby turystów w regionie, rewitalizacja tej linii jest rzeczą niezbędną dla zapewnienia ożywienia gospodarczego w regionie – przypominał poseł.

W maju tego roku postulował przeniesienie siedziby Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku. Uzasadniał, że naturalnym miejscem siedziby tego archiwum jest Elbląg. 

Siedziba Archiwum Państwowego w Elblągu, mieści się na terenie województwa pomorskiego. W przeszłości podejmowano już próby usystematyzowania tej sytuacji, planując lokalizację nowej siedziby Archiwum na terenie miasta Elbląga, jednak jak do tej pory nie udało się tego dokonać. Liczę, że przychyli się Pan do pomysłu zmiany lokalizacji Archiwum, którego naturalnym miejscem funkcjonowania byłoby miasto Elbląg  –  pisał w interpelacji do ministra kulturi i dziedzictwa narodowego Andrzeja Glińskiego.

W lipcu przesłał do ministra energii interpelację w sprawie siedziby oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa w Elblągu.

Zarząd PSG podjął decyzję o restrukturyzacji firmy, decydując o lokalizacji siedzib oddziałów w miastach wojewódzkich, zgodnie z podziałem administracyjnym. Elbląg, jako byłe miasto wojewódzkie, jest regularnie pomijany przy wskazywaniu lokalizacji oddziałów wszelkich państwowych instytucji, agend oraz oddziałów przedsiębiorstw państwowych. Sytuacja ta oznacza regularny drenaż miejsc pracy z jednego z najważniejszych ośrodków miejskich w regionie. Od chwili wejścia w życie reformy administracyjnej, systematycznie spada liczba mieszkańców oraz ilość miejsc pracy. Miasto wymaga niezbędnego wsparcia administracyjnego w tym zakresie, dlatego przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa, winna być wzięta sytuacja ekonomiczna miasta – byłej stolicy województwa elbląskiego. Państwowe przedsiębiorstwo winno wnosić do lokalnych społeczności element pobudzający regionalną gospodarkę –  pisał poseł.

W sierpniu bieżącego roku złożył na ręce ministra spraw wewnętrznych i administracji interpelację poselską w sprawie przywrócenia małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską.

MRG to nie tylko swoboda w poruszaniu się mieszkańców terenów nadgranicznych – zarówno polskich, jak i rosyjskich obywateli. To także swoboda przepływu kapitałów, z czego korzystały przede wszystkim polskie przedsiębiorstwa. Z dniem 4 sierpnia br. mija miesiąc, od kiedy wstrzymano MRG, co przełożyło się na zmniejszone obroty firm w dotkniętym plagą bezrobocia regionie elbląskim. Wstrzymywanie otwarcia MRG z Obwodem powoduje utratę znacznych wpływów przez polskich przedsiębiorców, których podatki zasilają skarb państwa. Jednocześnie może przyczynić się do wzrostu bezrobocia w regionie, co stanie się oczywiste, w momencie stałego spadku przychodów tutejszych sklepów, restauracji, hoteli i wielu innych przedsiębiorstw – wskazywał poseł.

Wyżej wymienione to rzecz oczywista tylko niektóre z bardzo długiej listy interpelacji dotyczących regionu elbląskiego, które złożył poseł.   

Elbląskie biuro posła Andrzeja Kobylarza mieści się na Starym Mieście w Elblągu, na ulicy Sukienniczej 4. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 16.00.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%