› bieżące
08:37 / 10.08.2018

Elbląski samolot spowodował zamieszanie na lotnisku Okęcie

Elbląski samolot spowodował zamieszanie na lotnisku Okęcie

Samolot elbląskiej  firmy OPEGIEKA na lotnisku Okęcie na prawie na godzinę sparaliżował ruch. Zdaniem służb lotniska nie powinien znajdować się w tej przestrzeni powietrznej. 

„Obcy” samolot nad lotniskiem Okęcie zbulwersował służby lotniska. Zatrzymały one pilota, który jak się okazało wykonywał lot na zlecenie elbląskiej  firmy OPEGIEKA. Wszystko działo się we wtorek (8.08) około godziny 22. Informację podało TVP Info. Wiadomo, że trwa wyjaśnianie, czy pilot miał stosowane pozowolenia. 

W tej sprawie Opegieka wydało oświadczenie, które publikujemy w całości.
 
Elbląska firma fotogrametryczna OPEGIEKA o statusie Centrum Badawczo Rozwojowego realizowała wczoraj (tj. 07.08.2018) lot w celu pozyskania danych do przeprowadzenia analizy możliwości wykorzystania zielonego lasera w badaniu roślinności. Wykonanie misji, zgodnie z obowiązującymi przepisami, było wcześniej uzgodnione z wszystkimi zainteresowanymi instytucjami.
Lot odbywający się na pułapie 1350m nad terenem lotniska był w pełni bezpieczny. Zielone światło emitowane przez samolot było efektem zastosowania najnowszego, dwuspektralnego skanera Riegl VQ-1560i-DW, umożliwiającego obecnie najbardziej precyzyjną rejestrację i interpretację danych. Użycie tej technologii pozwoliło na bardzo szybkie pozyskanie danych oraz możliwie najkrótsze przebywanie samolotu w rejonie zwiększonego ruchu lotniczego.
Podczas planowania misji OPEGIEKA zastosowała się do wszelkich procedur bezpieczeństwa zalecanych przez producenta skanera, dzięki czemu zielony laser nie stanowił zagrożenia dla żadnej z osób potencjalnie obserwujących wiązkę. Dodatkowo, jak przed każdą realizowaną przez firmę misją, pilot zgłosił się wcześniej po niezbędne pozwolenia oraz ustalił warunki wykonania nalotu przed jego rozpoczęciem. Lot odbywał się poza strefą kontrolowaną lotniska CTR, w obszarze TMA Warszawy i utrzymywał ciągłą dwukierunkową łączność radiową z służbami kontroli ruchu lotniczego. Do otrzymanych przez firmę pozwoleń zalicza się:

 • zgodę na lot wydaną przez Prezydenta m.st. Warszawy
 • zgodę na lot wydaną przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego
 • zgodę na lot wydaną przez Polska Agencję Żeglugi Powietrznej
 • zaświadczenie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o uprawnieniu do wykonywania operacji lotniczych
 • uzgodnienia z Senior Kontrolerem APP (zbliżanie) przed rozpoczęciem lotu.

Pozyskiwanie danych zostało zakończone i OPEGIEKA nie planuje przeprowadzania kolejnych nalotów nad stolicą w najbliższym czasie.
 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%