Elbląski sanepid. Wyrzuć żywność, którą zalała fala powodziowa!
fot. Marcin Mongiałło
Publikujemy "Komunikat Państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Elblągu dla powodzian".
Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenie mikrobiologiczne i chemiczne, które mogą być groźne dla zdrowie i życia człowieka. Woda roznosi i osadza na terenie powodziowym mikroorganizmy powodujące szerzenie się zakaźnych chorób przewodu pokarmowego. Drobnoustroje chorobotwórcze
i zanieczyszczenia chemiczne mogą przedostawać się do źródeł (ujęć) wody pitnej, osiadać na produktach żywnościowych, zawilgoconych: odzieży, przedmiotach i sprzętach domowych. Zanieczyszczeniu mogą ulec także warzywa i owoce, które znajdują się jeszcze w sadach i ogrodach,
a które miały kontakt z falą powodziową. Zawilgocona żywność ulega psuciu i pleśnieniu, co czyni ją niezdatną do spożycia.
W związku z powyższym po powrocie do gospodarstw domowych, które były zalane wodą należy przestrzegać niżej wymienionych zasad:
1. Wyrzuć żywność, która miała kontakt z wodami powodziowymi.
2. Nie spożywaj i ponownie nie zamrażaj żywności już rozmrożonej!
3. Nie jedz produktów, które zostały zalane, mają zmieniony zapach, barwę, mają widoczną pleśń, są stęchłe, są w opakowaniach pozbawionych etykiet, są w puszkach o zniekształconych, wydętych kształtach, są niewiadomego pochodzenia!
4. Zawsze gotuj wodę do picia, mycia naczyń, płukania owoców, warzyw spożywanych na surowo,
a także do mycia zębów.
5. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego oraz warzywa traktuj jako zakażone, nie dopuszczaj do zetknięcia ich z produktami gotowymi do spożycia.
6. Wychodząc z toalety myj dokładnie ręce wodą z mydłem – pamiętaj o tym, przed każdym przygotowaniem posiłku oraz przed jedzeniem.
7. Dbaj o czystość urządzeń sanitarnych, a zwłaszcza toalet – często je czyść i dezynfekuj dostępnymi na rynku środkami myjącymi i dezynfekcyjnymi.
8. W każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha
i tym podobnych objawów – bezzwłocznie zwróć się do lekarza.
9. Mieszkanie i wszystkie sprzęty, które przydatne będą do dalszego użytkowania trzeba zdezynfekować, gdyż naniesiony muł może zawierać duże ilości bakterii chorobotwórczych
i grzybów, które zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt.
Pomieszczenia wywietrzyć, wysuszyć i odmalować.
Wyposażenie kuchenne (naczynia, sztućce) – dokładnie umyć, a następnie gotować nie krócej niż 15 minut w wodzie, najlepiej z dodatkiem sody (1-2 łyżki na 1litr wody), w przykrytym naczyniu. Przedmioty o większych rozmiarach można wyparzać wrzącą wodą (najlepiej kilkakrotnie) lub umyć w zmywarce (przynajmniej dwukrotnie) w programie o możliwie najwyższej temperaturze.
Niektóre przedmioty np. naczynia kuchenne, sztućce (inne szklane lub metalowe) można poddać działaniu gorącego powietrza np. w domowym piekarniku (temp. 160°C w czasie 2 godzin).
Bielinę pościelową i odzież dokładnie wypłukać, a następnie uprać:
- odporną na temperaturę, w temp. 95°C w pralkach automatycznych,
- wrażliwą na temperaturę, prać co najmniej dwukrotnie w temp. 60°C.
Prasować upraną, dobrze wysuszoną bieliznę i odzież.
Stosując jakiekolwiek środki dezynfekcyjne należy przestrzegać instrukcji producenta (chronić oczy, błony śluzowe, skórę i drogi oddechowe) – UŻYWAĆ RĘKAWIC OCHRONNYCH, GUMOWEGO OBUWIA itp.