› zdrowie i uroda
10:06 / 12.10.2012

Elbląskie Amazonki zapraszają na Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie"

Elbląskie Amazonki zapraszają na Marsz Zdrowia

fot. Agnieszka Światkowska

W poniedziałek 15 października, w samo południe, sprzed Urzędu Miasta ruszy doroczny Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie". Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek zaprasza do udziału w imprezie rodziny, a także młodzież.

- Po krótkim powitaniu wyruszymy ulicami miasta kolorowym korowodem do pl. Jagiellończyka - zachęca Alicja Tomczyk, prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. Tam po paradzie Orkiestry Wojskowej oraz innych atrakcjach zapraszamy do Światowida, gdzie odbędzie się krótka konferencja na temat profilaktyki raka piersi, a także na kawę i tort - dodaje organizatorka marszu Amazonek.
 
- Poprzez Marsz chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa, jak ważne jest zdrowie i dbanie o nie. Szczególnie podkreślamy profilaktykę raka piersi i raka szyjki macicy - przekonuje Alicja Tomczyk. 
 
Amazonki są osobami, które najlepiej wiedzą jak cenne jest zdrowie, bo one ciężko walczyły o to, żeby pokonać chorobę, wyzdrowieć i cieszyć się życiem w rodzinie i społeczeństwie. - Doceńmy swoje zdrowie i zademonstrujmy razem w marszu promocję zdrowego stylu życia - apeluje Alicja Tomczyk.
 
O raku piersi wiemy już dosyć dużo, ale nie jest to jednoznaczne z tym, że idziemy się badać. Dlatego takie akcje jak ta mają przekonać kobiety, że nie ma się czego bać i że trzeba robić badania, po to, by dłużej cieszyć się życiem.
 
Czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka?
Rak piersi występuje często u kobiet, które wcześnie miały pierwszą miesiączkę (przed 12 rokiem życia), późno rozpoczęła się u nich menopauza (powyżej 55 roku życia), rodziły po raz pierwszy po 30. roku życia, występują u nich łagodne zmiany w sutku, nie mają potomstwa albo u ich najbliższych krewnych wystąpiły dwa przypadki raka piersi. Rakowi piersi sprzyja nadmierne i przez dłuższy czas spożywanie alkoholu oraz nadwaga. Nieobojętne są również doustne tabletki antykoncepcyjne.
 
Oprócz mammografii w wykrywaniu tego nowotworu ważne jest regularne samodzielne badanie piersi.
 
Więcej o działalności Elbląskich Amazonek i o profilaktyce raka piersi przeczytasz w wywiadzie z Alicją Tomczyk - Prezes Stowarzyszenia Elbląskich Amazonek.
 
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%