› bieżące
11:53 / 29.01.2013

Elbląskie firmy budowlane chcą wejść na rynek usług w Kaliningradzie

Elbląskie firmy budowlane chcą wejść na rynek usług w Kaliningradzie

fot. Konrad Kosacz

Czy branża budowlana w Elblągu połączy siły i ruszy szturmem zdobywać rynek Obwodu Kaliningradzkiego? To bardzo prawdopodobne. Elbląscy przedsiębiorcy zamierzają powołać do życia klaster budowlany. Zrzeszenie ma im pomóc w zdobywaniu nowych zleceń na rynku rosyjskim, w kontekście zaplanowanych na 2018 r. Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

W miniony poniedziałek w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie przedstawicieli branży budowlanej z prezydentem Elbląga Grzegorzem Nowaczykiem.

- Rosja organizować będzie Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2018 roku. Areną tych wydarzeń będzie również Kaliningrad. Przed miastem i całym Obwodem ogromne wyzwanie. Według szacunków dla budowy infrastruktury potrzebnej do rozegrania Mistrzostw, należy zainwestować w Obwodzie Kaliningradzkim 3-4 mld dolarów. To może być także szansa dla elbląskich firm budowlanych wejścia na ten chłonny rynek - powiedział Grzegorz Nowaczyk.

Pierwszą okazją do tego mogą być targi FASADA w Kaliningradzie. Miasto proponuje, m.in. wydzierżawienie przedsiębiorcom powierzchni na terenie targów, transport i pomoc w organizacji pobytu w Kaliningradzie. Dodatkowo uczestniczący w spotkaniu Zbigniew Szmurło, pełnomocnik prezydenta ds. współpracy ze Wschodem, poinformował przedsiębiorców o możliwościach uzyskania wiz lub pozwoleń związanych z tzw. Małym Ruchem Granicznym.

Należy również pamiętać, że oba miasta – Elbląg i Kaliningrad mają swoje przedstawicielstwa, w których również odbywa się promocja gospodarcza. Podczas spotkania padła także propozycja utworzenia przez przedsiębiorców klastra budowlanego, który mógłby skutecznie wejść na rynek tego typu usług w Obwodzie Kaliningradzkim.

- Klaster budowlany powinien zrzeszać firmy o szerokiej ofercie - projektowe, budowlane, wykonawcze, elektryczne. Da to możliwość  kompleksowej realizacji usług. Rolą Miasta w powstaniu klastra powinno być skojarzenie tych przedsiębiorców, którzy chcą do niego wejść - tłumaczył Łukasz Lasota z firmy Lira.

- Elbląski klaster budowlany na wzór trójmiejskiego może być tematyczny. Oczywiście elbląskie firmy będą ze sobą konkurować lokalnie, ale mogą również połączyć siły i zdobywać rynek Obwodu Kaliningradzkiego - dodał Piotr Boryszewski z firmy Elzambud.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%