› bieżące
15:20 / 01.08.2013

Elbląskie firmy nie będą sprzątać budynków miasta

Elbląskie firmy nie będą sprzątać budynków miasta

Dokładnie dwa tygodnie temu Urząd Miejski ogłosił zwycięzcę przetargu na "Świadczenie usług sprzątania wybranych terenów i obiektów będących w zarządzie miejskich jednostek organizacyjnych gminy – miasta Elbląg". Ciekawostką jest, że wśród wybranych trzech firm nie ma ani jednej z Elbląga. 

Przedmiotem ogłoszonego przez Miasto zamówienia jest usługa sprzątania budynków, podzielona na trzy części, w różnych obszarach Elbląga: 

część 1 - Usługa utrzymania czystości w budynkach Urzędu Miejskiego w Elblągu i terenach przyległych 
część 2 - Usługa utrzymania czystości w budynku Elbląskiego Parku Technologicznego 
część 3 - Usługa utrzymania czystości w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Elblągu 

Jak czytamy w szczegółach zamówienia, wybrane firmy będą miały za zadanie m.in. utrzymywać porządek w poszczególnych pomieszczeniach Departamentów w Urzędzie, czyścić okna, dbać o czystość parkingów i chodników w poszczególnych budynkach, zapewnić czystość w toaletach itd. Wszystko ma się odbywać zgodnie z wyznaczonym przez Miasto harmonogramem. Zamówienie obowiązuje przez okres 20 miesięcy od dnia wyłonienia zwycięzców przetargu. 

W nim zostały przyjęte łącznie 22 oferty, pierwszej części dotyczyło 6, pozostałych po 8. W trakcie ich przeglądania odrzuconych zostało pięć, z powodu niespełnienia wymaganych kryteriów. 18 lipca UM podjął decyzję o przyznaniu zamówienia trzem firmom: 

część 1 - Clean Service Sp. z o.o. z Olsztyna, cena oferty: 501 544,40 zł 
część 2 - Ever Grupa Sp. z o.o. z Warszawy, cena: 71 878,80 zł 
część 3 - Zakład Usług Gospodarczo Socjalnych ANTEMA Sp. z o.o. z Jeleniej Góry, cena: 92 692,80 zł. 

Decyzja podjęta, klamka zapadła. Prezydent Jerzy Wilk w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że będzie walczył z  bezrobociem w Elblągu. Dlaczego zatem do sprzątania ważnych dla miasta budynków wybrano firmy spoza jego obszaru? Są przecież u nas firmy sprzątające różnego rodzaju zakłady. Daleko ich szukać nie trzeba: Cleaner, MOP 83, Błysk, to tylko niektóre z nich, najbardziej znane mieszkańcom. Czy elbląskie firmy dały w przetargu zbyt wysokie ceny?

Do tego tematu jeszcze powrócimy.

14
0
oceń tekst 14 głosów 100%