› bieżące
13:40 / 23.04.2014

Elbląskie Nagrody Kulturalne rozdane

Elbląskie Nagrody Kulturalne rozdane

fot. nadesłane

Wczoraj Prezydent Elbląga Jerzy Wilk wręczył wyróżnienia laureatom Elbląskich Nagród Kulturalnych. Zgromadzeni goście mogli poznać nie tylko nagrodzonych laureatów, ale także obejrzeć występy artystyczne przygotowane przez Młodzieżowy Dom Kultury – pracownie gry na saksofonie i perkusji, muzyki dawnej, wokalnej, plastycznej, Mini Studio Gier Dramatycznych, a także występ Elbląskiego Big Bandu. Przyznano dwie Nagrody „Kreator Kultury” - dla Młodzieżowego Domu Kultury oraz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Młodzieżowy Dom Kultury obchodził w ubiegłym roku trzydziestolecie swej działalności. To wyjątkowa placówka na mapie kulturalnej miasta. W ciągu 30 lat z różnych form aktywności twórczej skorzystało ok. 15 tysięcy młodych ludzi. W jubileuszowym roku w zajęciach w 17 pracowniach uczestniczy ponad 600 wychowanków. Poza codzienną, twórczą pracą z uzdolnioną młodzieżą i dziećmi, MDK organizuje konkursy takie jak Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej -Od morza jesteśmy, Ośmiu wspaniałych, Sztuka dialogu, Buntuję się więc jestem, a także spotkania m.in. Tomek Steńczyk zaprasza, Spotkania z czarna płytą, Kabaret starszych panów w wykonaniu wychowanków MDK czy Ucho van Gogha oraz koncerty dla mieszkańców Elbląga i okolic takie jak Zaduszki Jazzowe, Koncerty muzyki. MDK jest placówką, która nie tylko uczy, ale i promuje twórczość młodych zdolnych ludzi, organizuje liczne wystawy i koncerty prezentując wybitne umiejętności swoich wychowanków. Działa tu także GALERIA NA WYSPIE, w której prezentowane są prace plastyczne wychowanków oraz profesjonalne studio nagrań. Elbląskie Towarzystwo Kulturalne istnieje od 1966 roku. Zrzesza 49 członków – artystów, plastyków, pisarzy, muzyków i animatorów życia kulturalnego. Do najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych należą między innymi - ponad 30 publikacji Biblioteczki Elbląskiej, Elbląska Encyklopedia Muzyczna, wydawnictwa płytowe, wystawy plastyczne, wspieranie uzdolnionej młodzieży w ramach programu stypendialnego „Promocje”, koncerty kameralne, jazzowe.

Od ponad 15 lat ETK jest organizatorem Letniego Salonu Muzycznego w Bażantarni, który w ostatnim roku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, ożywiając tym samym przepiękny zakątek naszego Miasta. Od prawie 20 lat ETK jest także organizatorem Elbląskich Dni Muzyki Dawnej, które z kolei ożywiają przestrzeń publiczną Starego Miasta. ETK jest także współorganizatorem Jazzbląg Festiwalu, który z roku na rok zyskuje coraz szerszą publiczność. Drugą kategorią jest Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga, przyznawana młodym twórcom za wybitne osiągnięcia artystyczne lub podejmującym działania o wysokich walorach artystycznych. Nagrodą wyróżniono Aleksandrę Hońko (Matulewicz). Aleksandra Hońko (d. Matulewicz) podejmuje działalność artystyczną w Elblągu od wielu lat. Była jedną z pomysłodawczyń i organizatorów takich działań jak Street Art., czy Maraton Artystyczny. Jest absolwentką edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz podyplomowych studiów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest nauczycielem rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Gronowie. Swoje prace plastyczne prezentowała na wielu wystawach indywidualnych w Braniewie, Toruniu, Olsztynie, Dusseldorfie, Leer, Kutnej Horze.

W Centrum Sztuki Galeria EL realizuje coroczne, nowatorskie pokazy mody, w ramach projektu Fashion Lab. W 2013 roku zaprezentowała cykl sowich prac plastycznych na wystawie w Galerii EL, w ramach projektu Elbląg Plastyczny, a także na Salonie Elbląskim. W 2014 roku zaprezentuje swoje prace w Galerii w St. Petersburgu oraz w Lisa Norris Gallery w Londynie. Elementem składowym Elbląskich Nagród Kulturalnych są także Stypendia Artystyczne Miasta Elbląg. O stypendia ubiegać się mogą laureaci ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów, przeglądów, festiwali w dziedzinie twórczości artystycznej, uczniowie/ studenci/ absolwenci, którzy wykażą się osiągnięciami artystycznymi w minionym roku. Stypendia adresowane są do osób, które nie ukończyły 30 lat.

Prezydent Miasta Elbląg przyznaje stypendia na realizację działań związanych z rozwojem artystycznym stypendystów m.in.: udział w ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursach, przeglądach, festiwalach, warsztatach twórczych.

W tym roku złożono 53 wnioski stypendialne. W ich ocenie brano przede wszystkim osiągnięcia artystyczne kandydatów uzyskane w 2013 r. (zdobyte nagrody, wyróżnienia).

Wśród tegorocznych stypendystów Prezydenta Elbląga znaleźli się: Maja Andrzejewska, Samira Arrami, Aleksandra Cieślak, Karolina Gibas, Maja Wiktoria Kadłubowska, Urszula Kałabun, Anna Kolasińska, Karolina Nowotczyńska, Kamila Paleń, Sandra Springhorn, Maja Wasielewska, Małgorzata Elżbieta Wójcik, Gabriel Ciechorski, Dariusz Gatza, Jakub Grzelachowski, Mikołaj Wojciechowski.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 20