Elbląskie obchody 77. rocznicy powstania NSZ odbędą się w Zespole Szkół Muzycznych
Organizowane po raz czwarty w naszym mieście obchody 77. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych w tym roku odbędą się w Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.
Organizatorzy 77. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych pragną Państwa serdecznie zaprosić 28 września na godzinę 12.00 do Katedry Św. Mikołaja na mszę w intencji żołnierzy NSZ, a o godz.15.00 do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu w Elblągu na obchody tego wspaniałego jubileuszu.
Będą Państwo mogli m.in. obejrzeć film pt. "Kochankowie z lasu" opowiadający o losach żołnierzy NSZ.
Uczestnicy wysłuchają także wykładów KAJETANA RAJSKIEGO oraz JAROSŁAWA KŁOSOWSKIEGO, wywiadu z Andrzejem Stryjewskim, a także będą mogli wziąć udział w koncercie oraz wysłuchać patriotycznych wierszy. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie wystawa "Wybitne postaci NSZ".
Dla przybyłych będzie także otwarte patriotyczne stoisko, gdzie będzie można nabyć gadżety, a także książki tematyczne.
Patronat honorowy nad obchodami objął Związek Żołnierzy NSZ oraz Fundacja Kwartalnika Wyklęci.
– poinformował Jarosław Kłosowski, nauczyciel historii z Gdańska, który wygłosi okolicznościowy wykład.
Poniżej program uroczystości.
- 12.00 – uroczysta msza św. w Katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu
- 15.00 – uroczystości w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, ul. Traugutta 91
- wykład Kajetana Rajskiego, redaktora naczelnego kwartalnika "Wyklęci"
- wykład Jarosława Kłosowskiego, historyka,członka Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy NSZ
- wywiad z Andrzejem Stryjewskim, synem sierż.Wiktora Stryjewskiego,ps "Cacko"
- pokaz filmu dokumentalnego poświęconego Narodowym Siłom Zbrojnym
- występ artystyczny
- stoiska patriotyczne
Organizatorzy:
- Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci
- ONR Brygada Warmińsko-Mazurska
- Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ
- Komitet Społeczny Zjednoczeni dla Narodu
15 września 2017 r. Sejm RP uczcił 75. rocznicę powstania NSZ. Poniżej publikujemy tekst uchwały sejmowej.
20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową
Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych.
Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji „Burza” i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej.
Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich. Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane.
W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie